Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sefa Boyraz
Sefa Boyraz
1,469 UP
Üye
7

Merhaba, ben lise 2. sınıf öğrencisiyim nasıl kozmolog olabilirim?

483 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Ben biyoloji öğrencisiyim ancak kozmoloji alanında çalışan arkadaşlarım var.Tecrübelerimi sana aktarıyorum.Henüz 2.sınıfsın.O yüzden yeteneklerini ve ne yapmak istediğine keşfetmene birkaç sene gibi bol zamanın var.Tabii,bu arada derslerini ihmal etmemelisin.Birkaç yıl sonra hala kozmoloji alanına olan ilgin devam ederse; burada daha spesifik olmalısın.Bir ortamda fizik hakkında bir şeyler konşuluyorsa ve durup kendi kendine "Bekle,bu adamlar bensiz fizik hakkında ne konuşuyor olabilirler?" ya da herhangi bir şekilde fizikle olan bir durumda kendini atılgan hissedebiliyor musun? En basit, evde iken işler ters gittiğinde yani düzeltilmesi gereken bir makine,ne bileyim en basit odanı planlama konusunda alandan nasıl tasarruf edebilirim gibi analitik tilkiler dolaştırabiliyor musun kafanda? Bunları her an sorgula.Kendine karşı dürüst ol.Çünkü kozmoloji ya da fizikle ilgili seni etkileyen dizi,film her neyse o,o her zaman yanında olmayacak.Senin yanında olacak olan şey tutkudur.Ailen,arkadaşların,çevren,en sevdiğin insanlar "Bırak ya fizik mi okuyacaksın, para yok o işte.Ülkemizin gerçekleri malum,aç kalacaksın." gibi artık gelişmekte olan diyorlar galiba,gelişmekte olan ülkelerin tipik statükocu fikirlerine maruz kalacaksın.Tüm bunları göğüsleyebilecek cesaretin,azmin,kararlığın olacak mı? Derslerine çalışırken kendin üzerinde de çalış.Kendini sorgulamaktan bir saniye bile imtina etme.Zaten üniversitede fizik okuduğun zaman kozmoloji alanında ilerlemek istediğinde hocaların seni yönlendirirler.Bir de ingilizce öğren.Bilim insanı olacağım diyorsan, dil şart.Çünkü yurt dışına çıkman lazım.Çünkü tüm networkler orada.Başarılar.

324 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close