Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
7
Puan Ver

Merhaba, ben lise 2. Sınıf öğrencisiyim nasıl kozmolog olabilirim?

1
120 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Ben biyoloji öğrencisiyim ancak kozmoloji alanında çalışan arkadaşlarım var.Tecrübelerimi sana aktarıyorum.Henüz 2.sınıfsın.O yüzden yeteneklerini ve ne yapmak istediğine keşfetmene birkaç sene gibi bol zamanın var.Tabii,bu arada derslerini ihmal etmemelisin.Birkaç yıl sonra hala kozmoloji alanına olan ilgin devam ederse; burada daha spesifik olmalısın.Bir ortamda fizik hakkında bir şeyler konşuluyorsa ve durup kendi kendine "Bekle,bu adamlar bensiz fizik hakkında ne konuşuyor olabilirler?" ya da herhangi bir şekilde fizikle olan bir durumda kendini atılgan hissedebiliyor musun? En basit, evde iken işler ters gittiğinde yani düzeltilmesi gereken bir makine,ne bileyim en basit odanı planlama konusunda alandan nasıl tasarruf edebilirim gibi analitik tilkiler dolaştırabiliyor musun kafanda? Bunları her an sorgula.Kendine karşı dürüst ol.Çünkü kozmoloji ya da fizikle ilgili seni etkileyen dizi,film her neyse o,o her zaman yanında olmayacak.Senin yanında olacak olan şey tutkudur.Ailen,arkadaşların,çevren,en sevdiğin insanlar "Bırak ya fizik mi okuyacaksın, para yok o işte.Ülkemizin gerçekleri malum,aç kalacaksın." gibi artık gelişmekte olan diyorlar galiba,gelişmekte olan ülkelerin tipik statükocu fikirlerine maruz kalacaksın.Tüm bunları göğüsleyebilecek cesaretin,azmin,kararlığın olacak mı? Derslerine çalışırken kendin üzerinde de çalış.Kendini sorgulamaktan bir saniye bile imtina etme.Zaten üniversitede fizik okuduğun zaman kozmoloji alanında ilerlemek istediğinde hocaların seni yönlendirirler.Bir de ingilizce öğren.Bilim insanı olacağım diyorsan, dil şart.Çünkü yurt dışına çıkman lazım.Çünkü tüm networkler orada.Başarılar.

297 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
10
Puan Ver
Teşekkür (10)
Paylaş
10
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir işin yapılamayacağını söyleyenler, o işi yapanların önünü kesmemelidir.”
Anonim