Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
Merhaba, 22 yaşındayım pozitif bilimlere olan merakım ve araştırma hevesim çok fazla ama matematiksel temelim çok zayıf sıfırdan başlayıp mesafe katetmek için ne önerirsiniz?
Araştırmak öğrenmek beni çok heyecanlandırır fakat pozitif bilimlerde mesafe katedebilmek için gereken sayısal altyapı maalesef bende çok zayıf özellikle biyolojiye çok meraklıyım sizden sayısal donanımımı geliştirmek ve genel olarak bilimi anlayabilmem için uygulamam gereken metodlar hakkında tavsiye istiyorum şimdiden teşekkürler :)
161 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Eymen ''Reles'' Sevindik
Eymen ''Reles'' Sevindik [Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Sayısal temele okul düzeyinde sahip olman yeterli, matematik bilimden çok fiziği yorumlamamızı sağlıyan numeral bir dildir, sana önerim bol bol bilim dergisi oku, makale oku özellikle ingilizceni geliştir türkçe kaynakların yetersiz geleceği kesin. Sana önerebileceğim kanallar mevcut fakat hepsi yabancı ; melodysheep, kurzgesagt, exurb1a(bu kanal daha felsefeye yönelik) aperture.

236 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Thoughtco. (23 November 2019). Alındığı Tarih: 23 November 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Cevap
Can Ozan Oğuz
Can Ozan Oğuz Matematik doktoru

Merhaba, matematik öğrenmek için yapılması gereken aslında çok basit, bir kitap alıp okuyup çalışmaya başlamak. Ama liselerdeki ders ya da test kitaplarından bahsetmiyorum. Üniversitelerde okutulan kitaplar. Bazıları çekiniyor bunların kapağını açmaya, oysa bu kitapların bir kısmı hiç bilmeyenler, sıfırdan başlamak isteyenler için yazılır. Türkçe olarak Ali Nesin'in kümeler kuramı, analiz, mantık üzerine çok güzel kitapları var, onlardan başlayabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Nesin Yayınevi. (17 December 2019). Alındığı Tarih: 17 December 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
B Doğa
B Doğa Bilime Meraklı Birisi

Eğer sadece biyoloji ağırlıklı araştırma yapacaksan orta seviye matematik bilginin olması yeterlidir istatistik,diferansiyel denklemler vb konularda uzmanlaşman yeter ancak bu konularda uzmanlaşman için bu iki konunun alt konuları olan Türev,integral,fonksiyon ve oran-orantı konularına da az çok bilgi sahibi olmak gerekir ancak sadece biyoloji değil diğer pozitif bilimlerine de önem vereceksen özellikle fiziğe sadece matematik değil iyi derecede bir geometri bilgisine sahip olmalısın eğer diğer pozitif bilimlerde de araştırma yapacaksan şu konulara çalışmanı öneririm differansiyel denklemler,türev,integral,ötf,logaritma,ikinci derece denklemler,toplam ve çarpım sembolü,trigonometri,fonksiyonlar,sayılar,doğruda-üçgende-çemberde-çokgenlerde açı ve alan hesapları...

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Matematiksel.org. (06 December 2019). Alındığı Tarih: 06 December 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Yusuf Ağacanoğlu
Yusuf Ağacanoğlu Homo Sapiens

merhabalar dostum öncelikle pozitif bilimlere ilgi duyman çok güzel birşey sayısal altyapıya gelecek olursak bu göründüğü kadar zor birşey değil sadece biryerlerden başlamayı denemelisin bana soracak olursan matematik diğer bütün dallardan çok daha farklı ve basit aslında sadece hayatında önemli bir rolü olacağını kabullenmen gerek tek yapman gereken bu.Matematik çözmeye başladığın an çok mutluluk verici ve ilgi çekici bir hal almaya başlıyor tek yapman gereken kararlı bir şekilde ilk adımı atman fakat unutma başlarda çok zorlanabilirsin ama bir kere yapmaya başladınmı aslında ne kadar basit ve hayata anlam katan birşey olduğunu farkedeceksin pozitif bilimlere gelecek olursak kuramsal fizikte seni özellikle matematiğe teşvik edeceğini düşündüğüm birkaç konu var hubble kanununu,özel görelilik ve m kuramına bir göz atmanı isterim fazlasıyla teşvik edeceğine inanıyorum. iyi günler...

190 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikizero. (23 November 2019). Alındığı Tarih: 23 November 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et