Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Merhaba, 22 yaşındayım pozitif bilimlere olan merakım ve araştırma hevesim çok fazla ama matematiksel temelim çok zayıf sıfırdan başlayıp mesafe katetmek için ne önerirsiniz?

Araştırmak öğrenmek beni çok heyecanlandırır fakat pozitif bilimlerde mesafe katedebilmek için gereken sayısal altyapı maalesef bende çok zayıf özellikle biyolojiye çok meraklıyım sizden sayısal donanımımı geliştirmek ve genel olarak bilimi anlayabilmem için uygulamam gereken metodlar hakkında tavsiye istiyorum şimdiden teşekkürler :)

4
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
4 Cevap

Sayısal temele okul düzeyinde sahip olman yeterli, matematik bilimden çok fiziği yorumlamamızı sağlıyan numeral bir dildir, sana önerim bol bol bilim dergisi oku, makale oku özellikle ingilizceni geliştir türkçe kaynakların yetersiz geleceği kesin. Sana önerebileceğim kanallar mevcut fakat hepsi yabancı ; melodysheep, kurzgesagt, exurb1a(bu kanal daha felsefeye yönelik) aperture.

Teşekkür
Paylaş
7

Kaynaklar

  1. thoughtCo Wikipedia dan kaynak göstermeyi isterdim ama yasaklı.

Merhaba, matematik öğrenmek için yapılması gereken aslında çok basit, bir kitap alıp okuyup çalışmaya başlamak. Ama liselerdeki ders ya da test kitaplarından bahsetmiyorum. Üniversitelerde okutulan kitaplar. Bazıları çekiniyor bunların kapağını açmaya, oysa bu kitapların bir kısmı hiç bilmeyenler, sıfırdan başlamak isteyenler için yazılır. Türkçe olarak Ali Nesin'in kümeler kuramı, analiz, mantık üzerine çok güzel kitapları var, onlardan başlayabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Nesin Yayınevi Ali Nesin'den Matematiğe Giriş Seti

Eğer sadece biyoloji ağırlıklı araştırma yapacaksan orta seviye matematik bilginin olması yeterlidir istatistik,diferansiyel denklemler vb konularda uzmanlaşman yeter ancak bu konularda uzmanlaşman için bu iki konunun alt konuları olan Türev,integral,fonksiyon ve oran-orantı konularına da az çok bilgi sahibi olmak gerekir ancak sadece biyoloji değil diğer pozitif bilimlerine de önem vereceksen özellikle fiziğe sadece matematik değil iyi derecede bir geometri bilgisine sahip olmalısın eğer diğer pozitif bilimlerde de araştırma yapacaksan şu konulara çalışmanı öneririm differansiyel denklemler,türev,integral,ötf,logaritma,ikinci derece denklemler,toplam ve çarpım sembolü,trigonometri,fonksiyonlar,sayılar,doğruda-üçgende-çemberde-çokgenlerde açı ve alan hesapları...

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. matematiksel.org

merhabalar dostum öncelikle pozitif bilimlere ilgi duyman çok güzel birşey sayısal altyapıya gelecek olursak bu göründüğü kadar zor birşey değil sadece biryerlerden başlamayı denemelisin bana soracak olursan matematik diğer bütün dallardan çok daha farklı ve basit aslında sadece hayatında önemli bir rolü olacağını kabullenmen gerek tek yapman gereken bu.Matematik çözmeye başladığın an çok mutluluk verici ve ilgi çekici bir hal almaya başlıyor tek yapman gereken kararlı bir şekilde ilk adımı atman fakat unutma başlarda çok zorlanabilirsin ama bir kere yapmaya başladınmı aslında ne kadar basit ve hayata anlam katan birşey olduğunu farkedeceksin pozitif bilimlere gelecek olursak kuramsal fizikte seni özellikle matematiğe teşvik edeceğini düşündüğüm birkaç konu var hubble kanununu,özel görelilik ve m kuramına bir göz atmanı isterim fazlasıyla teşvik edeceğine inanıyorum. iyi günler...

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. wikizero vpn kullanıyorsan bu konuların hepsini vikipedi den araştırmanı isterim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“"Uzay günü" adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir.”
Thierry Cohen
Geri Bildirim Gönder