Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Merhaba, 22 yaşındayım pozitif bilimlere olan merakım ve araştırma hevesim çok fazla ama matematiksel temelim çok zayıf sıfırdan başlayıp mesafe katetmek için ne önerirsiniz?

Araştırmak öğrenmek beni çok heyecanlandırır fakat pozitif bilimlerde mesafe katedebilmek için gereken sayısal altyapı maalesef bende çok zayıf özellikle biyolojiye çok meraklıyım sizden sayısal donanımımı geliştirmek ve genel olarak bilimi anlayabilmem için uygulamam gereken metodlar hakkında tavsiye istiyorum şimdiden teşekkürler :)
770 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Eymen ''Reles'' Sevindik
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Sayısal temele okul düzeyinde sahip olman yeterli, matematik bilimden çok fiziği yorumlamamızı sağlıyan numeral bir dildir, sana önerim bol bol bilim dergisi oku, makale oku özellikle ingilizceni geliştir türkçe kaynakların yetersiz geleceği kesin. Sana önerebileceğim kanallar mevcut fakat hepsi yabancı ; melodysheep, kurzgesagt, exurb1a(bu kanal daha felsefeye yönelik) aperture.

251 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Thoughtco. (23 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 23 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Ozan Oğuz
Can Ozan Oğuz
4,405 UP
Matematik doktoru

Merhaba, matematik öğrenmek için yapılması gereken aslında çok basit, bir kitap alıp okuyup çalışmaya başlamak. Ama liselerdeki ders ya da test kitaplarından bahsetmiyorum. Üniversitelerde okutulan kitaplar. Bazıları çekiniyor bunların kapağını açmaya, oysa bu kitapların bir kısmı hiç bilmeyenler, sıfırdan başlamak isteyenler için yazılır. Türkçe olarak Ali Nesin'in kümeler kuramı, analiz, mantık üzerine çok güzel kitapları var, onlardan başlayabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Nesin Yayınevi. (17 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 17 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Ağacanoğlu
Homo Sapiens

merhabalar dostum öncelikle pozitif bilimlere ilgi duyman çok güzel birşey sayısal altyapıya gelecek olursak bu göründüğü kadar zor birşey değil sadece biryerlerden başlamayı denemelisin bana soracak olursan matematik diğer bütün dallardan çok daha farklı ve basit aslında sadece hayatında önemli bir rolü olacağını kabullenmen gerek tek yapman gereken bu.Matematik çözmeye başladığın an çok mutluluk verici ve ilgi çekici bir hal almaya başlıyor tek yapman gereken kararlı bir şekilde ilk adımı atman fakat unutma başlarda çok zorlanabilirsin ama bir kere yapmaya başladınmı aslında ne kadar basit ve hayata anlam katan birşey olduğunu farkedeceksin pozitif bilimlere gelecek olursak kuramsal fizikte seni özellikle matematiğe teşvik edeceğini düşündüğüm birkaç konu var hubble kanununu,özel görelilik ve m kuramına bir göz atmanı isterim fazlasıyla teşvik edeceğine inanıyorum. iyi günler...

204 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikizero. (23 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 23 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B Doğa
Bilime Meraklı Birisi

Eğer sadece biyoloji ağırlıklı araştırma yapacaksan orta seviye matematik bilginin olması yeterlidir istatistik,diferansiyel denklemler vb konularda uzmanlaşman yeter ancak bu konularda uzmanlaşman için bu iki konunun alt konuları olan Türev,integral,fonksiyon ve oran-orantı konularına da az çok bilgi sahibi olmak gerekir ancak sadece biyoloji değil diğer pozitif bilimlerine de önem vereceksen özellikle fiziğe sadece matematik değil iyi derecede bir geometri bilgisine sahip olmalısın eğer diğer pozitif bilimlerde de araştırma yapacaksan şu konulara çalışmanı öneririm differansiyel denklemler,türev,integral,ötf,logaritma,ikinci derece denklemler,toplam ve çarpım sembolü,trigonometri,fonksiyonlar,sayılar,doğruda-üçgende-çemberde-çokgenlerde açı ve alan hesapları...

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Matematiksel.org. (6 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close