Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Memelilerde adet döngüsünün sonlarında meydena gelen sarı cisim (corpus luteum) progesteron ve östrojen salgılamasından ötürü endokrin bez midir?

Corpus luteum hormonlarını nereye ve hangi kanalla salgılar?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle sorunuzdaki kavram yanılgısını düzeltmek istiyorum:Hormonlar, etki edecekleri hedef organlara kanal yolu ile değil kan yolu ile taşınır. (Kaynak eklemenin sınırı olduğu için bu kısma kaynak eklemiyorum. Zaten hormonun tanımını yapan hemen her sitede hormonların kan yolu ile taşındığını okuyacaksınız.)

Korpus luteum (diğer adıyla sarı cisim), her menstrüasyon döngüsünde, yumurtalıklarda yumurta salınımı sırasında geçici olarak oluşan endokrin bezdir. (2. ve 3. kaynağın özet kısmındaki ilk cümle faydalı olacaktır.)

Teşekkür (4)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı'nın "Korpus Luteum" yazısı
  2. İnsan Korpus Luteum Fizyolojisi ve... Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından yayınlanan makale
  3. Primat Korpus Luteum'un Endokrin ve Lokal Kontrolü Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından yayınlanan makale
  4. Korpus Luteum Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi yapmak için hiçbir zaman yeterince zaman yoktur; ancak en önemli şeyi yapmak için her zaman yeterince zaman vardır.”
Brian Tracy
Geri Bildirim Gönder