Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mansur Akgöl
Mansur Akgöl
1,709 UP
Üye
1

Maymunların neden bıyıkları ya da sakalları yok?

313 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Demir
Enes Demir
47K UP
Araştırmacı

Aslında, maymunların bıyığı ve sakalı vardır, bu hayvanların çoğu türünde görünmezler. Primatların gövdesi tamamen saçla kaplıdır, bu yüzden yüz kılları göze çarpmaz. Bununla birlikte, bıyık ve sakalın daha net görüldüğü bazı türler vardır. Örneğin, sakallı bir maymunun koyu bir rengi vardır, ancak yanaklarda ve boyunda uzun, kalın bir beyaz renk kat vardır. Dikkat çekiyor ve gri sakalı andırıyor. Muhteşem kırmızı sakal erkek orangutanlar için bilinir.

Maymunların sakal ve bıyığı ile her şey çok açıksa, o zaman neden insan vücudu aynı saç katmanına sahip değil? Öyle olduğu ortaya çıktı. İnsanın aşamalı evrimi ve rasyonel bir yaratığa dönüşmesinden bu yana, vücudundaki saçlar kaybolmamıştır. Yarışa bağlı olarak, toplam sayıları değişir. İlginç bir şekilde, insanlarda ve maymunlarda kıl foliküllerinin sayısı ortalama olarak aynıdır. Küçük kalınlık ve uzunluk nedeniyle çok görünmezler. Aynı zamanda, şempanzelerin ve diğer türlerin kalın ve uzun saçları vardır.

Tüm Reklamları Kapat

İlginç gerçek: imparatorluk tamarin ve Chiropotes satanas görünüşte en çarpıcı olanlarıdır. İlk maymunun uzun beyaz bıyığı, ikincisinin ise düzgün siyah sakalı var. Ayrıca, bitki örtüsünün varlığı hayvanın cinsiyetine bağlı değildir.

Maymunlar, dalların yardımıyla bir yerden diğerine hızlı bir şekilde hareket edebileceğiniz ormanlık bir alanda yaşamayı tercih ederler. Ayrıca, ağaçlar avcılardan saklanmalarına, bir geceleme olarak hizmet etmelerine yardımcı olur. Şiddetli yağmurlar orman için normal bir durumdur. Uzun ve kalın ceket maymunların kendilerini sudan korumalarına yardımcı olur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimin insan görünümü üzerindeki etkisi

Geçmişte bir adam (Australopithecus) bir orman alanı bırakıp savan bölgesine taşındı. Bu, görünümde, fiziksel parametrelerde çok fazla değişikliğe neden oldu. Tabii ki, değişiklikler hemen gerçekleşmedi - yüz binlerce yıl sürdü. Savannah'daki hava koşulları çok farklıydı.

Nadiren yağmur yağdı ve bunun yerine insanlar sıcaklıkta bir artışla karşı karşıya kaldı. Vücut aşırı ısınma problemleriyle karşı karşıya kaldı ve vücut dış koşullara uyum sağlamaya başladı.

Hızlı soğumanın en kolay yolu terlemektir. Yoğun bir katın varlığı bu işlemlere büyük ölçüde müdahale eder. Böylece, vücutta küresel değişiklikler başladı - ter bezlerinin sayısı arttı ve saçlar kısaldı ve inceldi. Neden insanların kafalarında hala kalın ve uzun saçlar var? Çünkü onların varlığı başın, özellikle de beynin güneşin ısısından korunmasına yardımcı oldu.

Yün kaybının bir başka nedeni, dik bir yaşam tarzına geçiştir. İki uzuvda hareket etmek de vücudun ısınmasını arttırdı ve ter bezlerinin sayısında bir artışa katkıda bulundu.

İlginç gerçek: yanan güneşin altında, kalın saçları olmayan cilt yeni bir tehlikeye maruz kaldı - yanıklar. Bununla birlikte, vücut hızla tepki gösterdi ve büyük miktarlarda melanin üretmeye başladı. Bu pigment sayesinde, eski insanların cildi koyu bir ten aldı.

Ek bir soru ortaya çıkıyor: ceketin evrimi sırasında ortadan kaybolduysa, saç neden koltuk altlarında ve erkeklerde - bıyık ve sakalda kaldı? Her şey oldukça basit bir şekilde insan vücudunun fizyolojisi, yani feromonlar ile açıklanabilir. Bunlar vücudun sadece hayvanları değil, insanları da salgıladığı maddelerdir. Bunlar iletişim içindir. Beyindeki özel bir organ feromonları tanır, koku duyusunu aktive eder. Bundan sonra kokular tanınır ve kişi belirli duyguları yaşar. Koltuk altlarında saç bulunması, bu feromonları vücutta mümkün olduğunca uzun süre tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Erkeklerde bıyık ve sakal gelince, kafadaki saçlar gibi güneş ışığından korunacak şekilde tasarlanmıştır. Kadınlarda, vücudun hormonal özellikleri nedeniyle yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Tür ve cinsiyete bakılmaksızın tüm maymunların bıyığı ve sakalı vardır. Vücuttaki yoğun yün kaplama nedeniyle neredeyse hiç fark edilmezler. Bazı türler özellikle çarpıcı görünüm unsurları ile ayırt edilir. İnsanların maymun kadar folikülü vardır, ancak saçları daha incedir ve daha kısadır.Eski insanların saç çizgisindeki değişiklikler, sıcak bir iklim ile savana bölgesine geçiş nedeniyle meydana geldi.

[1]

Kaynaklar

 1. tr.nationalgreenhighway. Maymunların Sakalı. Alındığı Tarih: 14 Kasım 2022. Alındığı Yer: tr.nationalgreenhighway | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close