Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Mavi gözlü veya doğuştan sarı saçlı siyahiye hiç rastlamadım internette de türünün örnekleri az sayıda. Bunun sebebi ne ile alakalıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilim insanlarına göre, siyahi insanlarda renkli göze rastlanmasının sebebi bir tür genetik mutasyon ya da Waardenburg Sendromu.

Waardenburg Sendromu genellikle bir ebeveynden kalıtsal yollarla çocuğa aktarılıyor. Fakat ebeveynin de benzer rahatsızlık belirtileri göstermiş olması, yani renkli gözlü olması gerekmiyor.

Bilim insanları sarı saçlar için solomon adalarındaki halkı baz alarak araştırmalar yapmışlardır. Yapılan araştırmalar sonucu yerlilere sarı saç rengi veren genin TYRP1 olduğu tespit edildi. Bu gen Avrupalılarda sarı saç rengi veren genden tamamen farklıydı.

Benim şahsi görüşüm, bu insanlarda bazı genetik mutasyonların olmaması ve belirli genlerin olmaması durumunda mavi göz yada sarı saça rastlanmamaktadır.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün hayvanlarla konuşabileceğiz. Bize tek bir şey soracaklar: Neden?”
Anthony D. Williams
Geri Bildirim Gönder