Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Materyalist düşünce yapıları, maddenin belirsizliği ile başlayıp kuantum fiziğine uzanan yolda yapısal olarak nasıl etkilenmiştir?

Bilimsel metodun ışığı, daha önceki katı materyalist bakış açılarını nasıl etkiledi, neler değişti...

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Ontik yaklaşımını çürütecek veya kökten değiştirecek bir durum teşkil ettiğini sanmıyorum. Sanmamın altında yatan düşüncelerim:

Materyalist görüşün ilerleyişine baktığımızda Demokritos'un atomist düşüncesi ile 60'ların sonunda tespit edilen kuarkların temel parçacık kabul edilmesi ve ondan sonra gelen teorik fiziğin isimlendirdiği sicim, kuantum köprüsü gibi şeyleri de temel parçacık (daha doğrusu dalgasal hareket eden 'şey') olarak kabul görülüyor olması bize şunu söylüyor: Materyalizm aslında bilimsel verilerin daha gelişmeyeceğini ve "işte temel parça bu" demiyor; soyut olarak atfedilen bilinç, sevgi gibi şeylerin maddesel temeli olduğunu söylüyor.

Kuantum fiziği diğer adıyla parçacık fiziğinde bilgisel ve görüngüsel sorunları vardır. Teorinin havada kalmaması için parçacık fenomenoloji yapılmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz bilim insanları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Eğer ben, arkadaşlarımdan biraz daha fazla, biraz daha renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmiş olmamdır.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder