Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Matematikte kendimi nasıl geliştirebilirim?

387 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Onur Kalın
Onur Kalın
82K UP
Matematik Bölümü Öğrencisiyim

Merhaba,

Kendini geliştirmekten kastının ne olduğu önemli,

Tüm Reklamları Kapat

Matematikte kaynaksız çalışmak veya öğrenmek biraz zor ve matematik öğrenmek için iyi bir anlatıcıdan dersi dinlemen gerekiyor.

Eğer ki üniversite hazırlık için soru sormuş isen karekök yayınlarının herhangi bi kitabını alabilirsin, benim özel öğretmenim bana bu şekilde çalıştırmıştı.

Tüm Reklamları Kapat

Öğretmen konusunda ise youtube'da Pisagor Okulu'nun sıfırdan matematik adlı listesindeki videoları izleyebilirsin veya tunç kurt matematik var.

Eğer ki sorun üniversite için ise pdf okumaya çalışabilirsin çünkü pdf şeklinde erişebileceğin kaynak daha fazla

Thomas Calculus alabilirsin, Cebir için pdf olarak okuman daha iyi olur.

Eğer sorun genel olarak matematikte gelişmek ise;

Ali Nesin gibi kişilerin kitaplarını alabilirsin veya izleyebilirsin, kitap okuyup oradaki problemlere vakit harcayabilirsin.

Ayrıca kendini geliştirmek istiyorsan önce temel konuları iyice öğrenmelisin ve eğlenceli konulardan fazla soru çözmelisin çünkü matematik zorlaştıkça bırakma ihtimalin o kadar artıyor.

Temel konular örneğin; Çarpanlara ayırma, fonksiyonlar, 2. dereceden denklemler olabilir.

Umarım matematikten sıkılmazsın ve kendini geliştirebilirsin.[1][2]

Kaynaklar

  1. Haluk Memili. Sıfırdan Matematik. Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Pisagor Okulu | Arşiv Bağlantısı
  2. Ali Nesin. Ali Nesin Kitapları. Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2023. Alındığı Yer: amazon | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ali Emircan Ilgınlı
Stajyer Doktor

YKS'den bahsediyorsun sanırsam. Cevabım bunun üzerine olacak.

Üniversite sınavlarındaki matematik soruları aslında bir bulmaca, bir akıl yürütmedir. Konu anlatımları az çok benzerken bu kadar fazla soru olmasının nedeni de budur.

Tüm Reklamları Kapat

Sana tavsiyem yapamadığın sorular için uğraş çünkü uğraşacağın her soru sana yeni yollar aramak için deneyim kazandıracak. Bir müddet sonra zaten soru şekillerini ezberlemiş de olacaksın.

Ek bir yöntem daha her öğrendiğin konudan günde 1'er 2'ser 3'er... (sayısı tamamiyle sana bağlı) soru çöz. Böylelikle hem konuları unutmayacaksın hem de soru çözeceksin.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynak olarak 1 tane kaynak önerebilirim ama unutulmamalı ki ben 2018'de girdim sınava. Kaynak kötüleşmiş olabilir. O zamanlarda sevilen bir kaynaktı. Bu konuda matematik hocanla konuşmanı öneririm.

Son olarak her kitap sana bir şey katacaktır. Benim dönemimde test kitapları cidden inanılmaz fiyatlaraydı ki o zamanlar ekonomi ılımlıydı. Bolca kitap alıp çözmeyen öğrencilerden olma derim. Aldığın kaynakları tüketmeye bak zaten yetmediğinde anlarsın.

Kaynaklar

  1. Lingus Education Group. Üç Dört Beş Yayınları, 345 Yayınevi. Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Lingus Education Group | Arşiv Bağlantısı
7
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close