Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Matematikte 'i' nasıl ortaya çıkmıştır?

İnsanlar gerçek hayattaki olaylar sayesinde matematiği genişletmiştir. Mesela koyunları için taş kullanmak ve saymak gibi. Peki negatif sayılara nasıl ihtiyaçları olmuş olabilir? Veya karmaşık bir sayı olan i'yi hangi amaçla icat ettiler? Neden bir sayının karesinin -1 olması gerekiyordu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

16.yy da İtalyan matematikçi Gerolamo Cardano, kübik denklemlerin çözümlerini araştırırken, bazı denklemlerin çözümünün reel sayılar cisminin dışında olduğunu fark etmiştir.

Daha detaylı bir araştırma için bir cismin (field) ne demek olduğunu araştırabilirsiniz.

Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia Uzun bir metnin özetini geçmeye çalıştım yeterince açıklayıcı ancak meraklandırıcı olmuştur umarım çünkü fazla kestirip atmışım gibime gelmedi değil.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dahi biri gerçek anlamıyla hata yapmaz; çünkü onun hataları yeni keşiflere açılan kapılardır.”
James Joyce
Geri Bildirim Gönder