Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Matematik yapamıyorum günde 5 6 saat çalışıyorum fakat gene olmuyor ne yapmam gerek?

mesela kümelerde yapamıyorum çok farklı soru tipleri var hepsini her gün çözümlü videosunu izleyerek çözüyorum ama konu eksiğim yok çok fazla konu anlatımı izledim ama soru çözümlerini anlayamıyorum 10 tane soru çözüm videosu izlemişimdir ama 1,2 soru katkısı oldu matematik yapabilmem için ne yapmam gerek önerebileceğiniz bir şey var mı?
18,544 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Atakan Deren
Bu problemi yaşamıştım.

Öncelikle selamlar, bu konu hakkında sana tek tavsiyem eğer çalıştığını düşünüyorsan sabretmendir. Ancak sabretmenden kastım evde boş boş oturup bilgilerin gökten sana geleceği anlamında değil. Eğer konuyu kökünden kavramak istiyorsan bana kalırsa şu yöntemi uygula;

Öncelikle Hocalara Geldik'in videolarını izleyebilirsin. Bu videolar konu hakkında sana bir izlenim oluşturabilir. Bundan sonra ise Rehber Matematik'in yanlış hatırlamıyorsam 16 videoluk kümeler kampını izleyebilirsin. Bunu yaparsan konuyu MEB'in istediği düzeyde anlarsın demektir. Tabii burada bitti mi? Hayır. Eğer bunların hepsini yaptıysan Ali Nesin'in kümeler kuramı videolarını izleyebilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Matematikte -en azından benim için- önemli olan şey soru çözebilmekten ziyade konuyu aklında canlandırmaktır. Bu ise oldukça zahmetli bir iş. Ben kümeleri tam manasıyla zihnimde canlandırabilmek için 128 elemanlı bir kümeyle uğraştığımı hatırlıyorum. Hayatta maalesef emek sarfetmeden fayda kazanılmıyor. Hele matematik gibi "saf" bir derste bu emeği çok daha fazla arttırmak gerekiyor.

Tabii eğer matematiğin özüne girmek yerine yalnızca sınavlarda başarılı olmak istiyorsan yalnızca ders videosu izlesen ve soru çözsen yeter. Biliyorum, yukarıda soruları yapamadığını söylemişsin ama bir şeyi öğrenmek istemezsen dahi onunla yeterince zaman geçirdiğin zaman onu yapabilmeye başlarsın. Yani bundan korkmana gerek yok. Hatta bana kalırsa bu, sorunların en küçüğü. Ayrıca bir tavsiye daha vereyim kendini okula çok fazla kaptırma. Çünkü; gün gelecek istesen dahi bu günlere geri dönemeyeceksin. Emin ol ki günün birinde zaten çok çalışacaksın. En azından 9. Sınıfta sevdiğin şeyin peşinden git. Ayrıca bunların hepsini yaparken bilimle kalmayı unutma.

Not: Öğrencinin işi ne zormuş yahu... :)

1,783 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Kaan Ertekin
Genelkurmay cumhurbaşkanı başbakanı

Ya ben şöyle söyliyim. Ben ne kadar konu çalışırsam çalışayım 3 saat 5 saat kafama girmiyordu. Konu yine çalıştım fakat asıl ihtiyacım olan direk pratikti. Test çözmeye başladım.

Yaşadığını 9. sınıfta yaşamıştım. 16 aldım ilk sınavdan. Moralim çok bozulmuştu. Bu notu düzeltip dersten geçebilmek için direk bi test kitabı aldım. İlk kolayları çözdüm iki üç hafta geçtikten sonra konuyu yeni anlayabildim ve devam ettim, sabırla çözdüm kolay testleri. Hocalarının verdiği test sorularına benzer sorular bulunca kitapta farkına vardım zaten konunun ne olduğunu. Sonra sınav geldi 69 aldım. Benimle dalga geçen arkadaşlarımın hepsi zortladı 30-40. Şaşırıyorlar tabi bu nasil yapti diye. Sonra arkadaşlarım ulan çocuk teneffüste bile kitap çözüyordu normal yapması dediler falan desteklediler. Benim moral tavan zaten polat alemdar gibi geziyorum. Hoca da performansları da yeterli girip geçirmiş, vermişti hakkımı. O günden sonra anladım işte nasıl kendim başarılı olabileceğimi.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak sana önerilerim:

• Çözümlü bi test kitabı al,

Tüm Reklamları Kapat

• Çözümünü dinlediğin halde anlamazsan işaretle soruyu 5 kadar biriktir, hocana çözdür tenefüste ya da çözen hocaları bulup git yanlarına. Hatta arkadaşlarına sor matı iyi olan varsa iyi anlatıyor bazıları.

• Yanlışlarının hepsini anlamaya zorlama kendini. Anlamıyorsan bırak devam et. O konuyu bir iki kitaptan daha çözdükçe, bir ay sonra o sorular hiçbir şey gibi gelecek.

• Kitap sarmadıysa arkadaşlarından öneri al. Ben lisedeyken esen, eis gibi yayınlar çözüyordum. Daha sonra 3d endemik karekök gibi yayınlara geçtim. Git işler kitabevine bak raflara bilindik çok satan kolay-orta düzey bişey iste. Yardımcı olsunlar.

Hatta sana mailimi bırakayım bak. Çözemedikçe at yardımcı olmaya çalışırım.

Gençler hepinize aynı şekilde.

[email protected]

806 görüntülenme
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Hasan Hasan
Hasan Hasan
1,992 UP
öğrenci

Matematikte kötüyümdür. Ama şunu diyebilirim ki: 9.sınıfta kümeler ile alakalı olan videoları neredeyse her kanaldan dinlemiştim hatta 10.sınıf videoları açıp baktığımı bile hatırlıyorum ve en sonunda adını bilmediğim bir kanaldan mantığı kavramıştım. Demek istediğim farklı farklı hocalar dinlemek yardımcı olabilir ve çalışınca sonucu alıyorsun, belki aynı gün değil ama mutlaka alıyorsun. Günde 5-6 saat çalışman çok güzel tebrik ederim, lütfen onu hiç aksatmadan devam ettir, sonucunu kesinlikle alırsın. Başarılı olmak için gereken tek şey sadece "süreklilik". Her gün motivasyonu kaybetmeden devam et, meyvelerini toplayacaksın bir gün.

876 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close