Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Kalın
Onur Kalın
84K UP
Üye
3

Matematik ya da bilim için ikinci yabancı dil olarak hangi dili öğrenmeliyim?

İngilizcem yeterli seviyede, ikinci olarak öğrenmem gerken dil almanca mı latince mi vs. karar veremiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
1,781 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Tehmez Muradov
Bilimsever ve Araştırmacı

Eğer İngilizce diliniz yeterli seviyede ise, ikinci yabancı dil olarak Latince veya Almanca öğrenmeniz matematik ve bilim alanlarında araştırmalar yaparken ve literatür okurken size fayda sağlayabilir.

Latince, bilim ve matematik alanlarının tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Özellikle biyoloji, astronomi, anatomi gibi alanlarda Latince terimler kullanılmıştır. Bu nedenle Latince bilmeniz sizin bu alanlarda araştırmalar yaparken ve literatür okurken size avantaj sağlayabilir.

Almanca ise özellikle matematik, fizik ve mühendislik alanlarında önemli araştırmalar yapılmıştır. Almanca bilmeniz sizin bu alanlarda yapılan araştıları okuyarak ve anlamak için faydalı olabilir. Özellikle 20. yüzyılın başlarında ve ortasında Almanya, matematik, fizik ve mühendislik alanlarında öncü bir rol oynamıştır. Bu dönemde Almanya'da yapılan çok sayıda önemli araştırma ve keşif yapılmıştır. Bu nedenle Almanca bilmeniz, bu alanlarla ilgili araştırmalar ve keşifleri okuyarak ve anlamak için faydalı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, İngilizce dili yeterli seviyede ise Latince veya Almanca dilini ikinci yabancı dil olarak öğrenmeniz matematik ve bilim alanlarında araştırmalar yaparken ve literatür okurken size fayda sağlayabilir. Bu iki dilden birini öğrenmeniz sizin için en uygun olanı seçmenizi öneririm. Ayrıca, İlgi alanınıza veya öğrenme amacınıza göre diğer dilleri de değerlendirebilirsiniz.

122 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Nuray Mustafazade
Bu konuda az çok tecrübe sahibiyim

Bence Rusçayı öğrenebilirsiniz. Çünkü bu güne kadar rusça bilmem bana çok şey kattı. Örneğin en basit örnek rus yazarlar tarfından yazılmış dünyaca ünlü eserleri kendi dilinden okumak başka bir zevk veriyor insana. Ve bildiğiniz gibi bazı bilim dallarında ruslarda kendi sözlerini söyleyebiliyorlar. Tabii ki ingilizce bilmeniz her şeye yetiyordur ama rusçayıda bilmeniz size çok şey katıcağımdam emin olabilirsiniz.

179 görüntülenme
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B Sinan Ç
B Sinan Ç
1,875 UP
Aynı yoldan geçip temel manada Latince öğrendim.

Matematik için başka bir dil öğrenmene gerek olduğunu düşünmüyorum, zaten bana kalırsa matematik kendisi bir dil ve yabanvı kaynakları okuyabilecek İngilizce'ye sahipsen gayet yeterlidir.

Ben bilimin diğer dalları ve özellikle biyoloji için bana yardımcı olması adına ve biraz da kişisel istek ve merakımdan dolayı Latince öğreniyorum. Latince kelimeleri öğrenmek bilimin her alanında çok işine yarayacaktır, bir çok bilimsel kavram ve tamlamaların nereden geldiği, ne amaçla bu şekilde isimlendirildiğini çok rahat kavrayacaksın. Ancak günlük konuşma diliyle Latince, bilimsel Latince'yi kapsayan fakat çok daha büyük bir alana sahip. Yani Latince öğrenmeye başladığın gibi bilim terimlerinde çok hızlı bir anlayış beklememelisin. Ve Latincenin kelime çekimleri başta olmak üzere grammer ini anlayabilmek ve ezberleyebilmek büyük çaba gerektiriyor. Öğrendiğin dili kimseyle pratik manada konuşamayacağını da düşünürsek sadece bilimsel yardımcı olması için verdiği faydadan çok daha fazla emek isteyecek bir uğraş olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Bunun yerine belli konulara daha spesifik örneğin "Tıbbi Latince" başlıklı derslerle daha az emekle daha etkin sonuç elde edebilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Latince öğrenmek bana kalırsa, büyük bir fayda görmeyi beklemeden sadece kişisel merağının peşinden giderek yapılması gereken bir şey. Çünkü daha cümle kurmaya başlamadan ezberlemen gereken çok fazla çekim var ve pratik yapacak çok az yer var, bir noktada hayal kırıklığına uğrayıp bırakman çok muhtemel bu yüzden bu bilince sahip olarak başlamalısın.

Ve belki de en önemlisi Latince'yi Roma kültürü ve tarihinden ayrı öğrenmek bana kalırsa mümkün değildir. Bu yüzden eğer bu kültüre ve tarihe merakın varsa bunları beraber götürmeli ve bu şekilde de dile olan merakını sürekli güncel tutmalısın.

Latince öğrenmeyi bu meraklara sahip birine kesinlikle tavsiye ederim fakat bilimsel fayda için çok akıl karı olmadığını tekrar belirtmek isterim. Daha bilgilendirici olması adına YouTube'tan Cengiz Çevik hocanın videolarına bakabilirsin, aynı zamanda hocanın çok uzun bir Latince ders serisi vardır yani Latince'yi Türkçe olarak ücretsiz öğrenebileceğin bir kaynak bulmak mümkün. Esenlikler

236 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close