Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Mastürbasyon yapmak vücut geliştirme sporuna kötü etki ediyor mu?

Bazı yerlerde Mastürbasyon yapmak spora kötü etki ediyor diye bahsediliyor ama bazı yerlerde ise mastürbasyon yapmakla spor arasında bir bağlantının olmadığı söyleniyor.
29,948 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Taha Basmacı
Spora ilgi duyan bir genç

Genelde mastürbasyondan hemen sonra cinsel istek azaldığı için testosteronun düştüğü sanılır. Ancak testosteron hormonu sadece cinselliğe bağlı değildir. Stres, diğer hormonların seviyeleri ve hatta yediğiniz besinlere göre bile azalıp artabiliyor, günün farklı saatlerinde verdiğiniz kan örneğinde bile apayrı sonuçlar alabilirsiniz. Anlık testosteron değişimleri olabilir ve bu değişimler vücut geliştirme sporuna ya da başka bir sporu kötü etkilemez. Gerçekliği kesin olmamakla birlikte pek çok kişinin spordan hemen önce yapılmasının spor verimini düşürdüğü ile ilgili yorumları mevcut, kaslar ve genel sinir sistemi yorulduğu için olduğu söyleniyor fakat bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım henüz. Genelde bu tarz insanın doğasına aykırı fikirlerin ön plana atılması sosyal medya üzerinden popüler oluyor, gerçekliğini-doğruluğunu her zaman sorgulamak gerekir. [1][2][3][4]

1,402 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Abdusselam TURGUT, et al. The Effect Of Resistance Exercises On Testosterone. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2023. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
 2. Grant Tinsley. 8 Proven Ways To Increase Testosterone Levels Naturally. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
 3. Ruba Riachy, et al. Various Factors May Modulate The Effect Of Exercise On Testosterone Levels In Men. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2023. Alındığı Yer: US National Library of Medicine National Institutes of Health | Arşiv Bağlantısı
 4. Tim Jewell, et al. What’s The Connection Between Masturbation And Testosterone?. Alındığı Tarih: 11 Ocak 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close