Puan Ver
2
Puan Ver

Mars'ta bir cesedin durumu ne olur?

Son dönemde mars'a gitmenin popüler olduğu için soruyorum, mars'ta bir cesedin durumu ne olur? Bozulur çürür mü, yoksa mumya vari bir şekilde sonsuza kadar öyle kalır mı. Sevgiler saygılar.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Mars'ta bulunan bir ceset gayet tabi bir şekilde bozulur. Marsta canlılık olmaması ve dolayısıyla cesede hasar verecek bir bakteri veya canlı olmaması durumu dışında dünyadakinden pek bir farkı yoktur. Zira bir ceset zaten kendi içerisinde binlerce bakteri barındırır. Bir insan cesedini ele alırsak ölüm sonrası bağırsaklarımızdaki ve vücudumuzdaki bir çok bakteri hayatta kalmak için cesedi sömürmeye başlayacaktır. Yani cesedi yok edecek olan canlılar zaten cesedin kendi içinde yeteri kadar mevcuttur. Bunun yanı sıra mars atmosferinde yüksek oranlı karbondioksitin yanı sıra azot, argon ve çeşitli metan gazlar bulunmaktadır. Ayrıca atmosfer basıncı da mevcuttur. Dolayısıyla cesedin bozulmamasını gerektirecek hiç bir durum mevcut değildir. Sonuç olarak marstaki bir ceset bozulur ve çürür.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlık, doğru teknolojileri tamamen yanlış amaçlar uğruna edinmektedir.”
Buckminster Fuller
Geri Bildirim Gönder