Puan Ver
1
Puan Ver

Marksizm bilim ile çelişiyor mu?

Marksizm bir bilim dalı olarak değerlendirilebilir mi? Karl marx'ın toplum için öngördüğü tahminleri bilimsel bir tabanı var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Burada bilimsel kelimesiyle ne kast ettiğimiz önemli. Karl Marx, kendi tezini iktisat bilimi üzerine kurmuştu, iktisadi yasa ve gerçekler üzerinden geliştirmişti teorisini. Bu bakımdan öngörüleri Emek-Değer Kuramı temellidir ve bu anlamda bilimseldir. Fakat bu, Dünyamerkezci kozmolojinin bilimsel olması ile benzer. Bir zamanlar elimizdeki en iyi açıklama olduğu için saygı gören, fakat artık hatalı olduğu bilinen iddialar (Değer'in nihai olarak emek tarafından belirlendiği) üzerinde. Bilimsel bir temele sahiptir fakat bilimsel geçerliliğini yitirmiştir. 

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. History of Economic Analysis Bölüm 4, Kısım 6, Parça 3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önceleri, insanların gerçeği bulmalarını engellemek için bir sürü kitabı imha etmeniz gerekiyordu. Bugün ise gerçeği, bir Google aramasının 20. sayfasına yönlendirerek gizlemeniz yeterli oluyor.”
Lenny Pozner
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder