Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Manyetik kuvvet neden manyetik alan vektörleri doğrultusunda değil de ona dik?

Ezbere bilmek istemiyorum açıklayabilir misiniz? Okulda sadece ezber kısmını veriyorlar.

1
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Özel görelilikten hatırlanacağı üzere, bir cisim size göre hareket halindeyse, yine size göre o cismin hareket doğrultusundaki boyutu (uzunluğu) daha kısa olarak ölçülecektir.

Öncelikle, eşit yoğunlukta pozitif ve negatif yüklerin birbirine ters yönde gittiği, sonsuz uzunlukta bir tel düşünelim. Pozitif yüklü parçacıklar sağa, negatif yüklü parçacıklar sola doğru hareket ediyor olsun. Böylece tel nötr olacak ve telin içinden geçen akım telin etrafında manyetik alan oluşturacak.

Şimdi telden biraz uzakta, tele göre hareketsiz duran pozitif yüklü bir parçacığı düşünelim (parçacığın hızı sıfır). Tel nötr olduğu için parçacık herhangi bir çekim "hissetmeyecek". Ancak, parçacığın tele paralel olarak (mesela sağa doğru) hareket ettiğini düşünelim (parçacığın hızı sıfırdan farklı). Özel görelilikten yola çıkarsak parçacığa göre pozitif ve negatif yük doğruları kısalacak (elektrik yük yoğunlukları artacak), ancak negatif yükler mevzuubahis parçacığa göre ters yönde hareket ettiği için negatif yük doğrusu daha çok kısalacak, yani negatif yük yoğunluğu daha çok artacak. Sonuç olarak parçacığa göre tel negatif yüklü olarak "algılanacak" ve parçacık manyetik alanın ve kendi hızının yönlerine dik olarak, tele doğru hareket edecek.

Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. University of Illinois at Urbana-Champaign - Department of Physics Urbana-Champaign Fizik Bölümünün soru-cevap sayfasında aynı soru cevaplanmış.
  2. Evrim Ağacı Evrim Ağacı'nın Özel Görelilik ile ilgili yazısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta bizi zengin yapan aldıklarımız değil, verdiklerimizdir.”
Beecher
Geri Bildirim Gönder