Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Manyetik alanın yönünün değişmesi dünyanın manyetik alanından faydalanıp göç eden canlıları etkilemez mi?

234 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ugurcan Yagız
Merakli

Henuz dun bu konuyla ilgili bir makale okudum :) ilgili bir sorunun gelmesi sevindirdi.

Hayvanların manyetik alana girebildiğine dair ilk somut işaretlerden biri, bilimdeki pek çok büyük buluşta olduğu gibi tesadüfen gözlemlendi. 1957 sonbaharıydı ve Almanya'daki Frankfurt Zooloji Enstitüsü'nde araştırmacı olan Hans Fromme, bir kafeste tuttuğu birkaç kızılgerdanın huzursuz olmaya başladığını ve kafesin güneybatı kısmına doğru kanat çırptığını fark etti. Bunda olağandışı bir şey yok: yılın o zamanında kafeslerdeki göçmen kuşların sinirlendiği ve Almanya'daki Avrupalı ardıç kuşlarının kışlamak için güneybatıya, İspanya'ya göç ettiği biliniyordu. Onu çarpıcı kılan şey, kuşların kepenkli bir odada olmasıydı. Ne görsel yer işaretlerini, ne de tutsak olmayan dostlarını, ne de kendilerine seyir yardımcıları olarak hizmet ettikleri bilinen güneşi veya yıldızları göremiyorlardı. Açıkça görünmez bir şey üzerinde hareket ediyorlardı ve Fromme bunun Dünya'nın manyetik alanı olması gerektiği sonucuna vardı.

Fakat manyetik çevirmeler sırasında kitlesel yok oluşlara dair hiçbir kanıt yoktur. Bu tür her bir değişim, yaklaşık bin yıl içinde kademeli olarak gerçekleşir ve hayvanlara uyum sağlamaları için zaman verir. Navigasyonları yalnızca doğal bir pusula üzerinde değildir. Ayrıca kıyı şeritlerini ve güneşin yönlerini takip ederler.

Tüm Reklamları Kapat

National Geographic bu yıl şöyle dedi: "Bir başka ilginç sonuç da, Dünya'nın manyetik alanını navigasyon için kullanan hayvanların -kuşlar, somonlar ve deniz kaplumbağaları dahil- rutin yolculukları sırasında kaybolabilecekleri. Sonunda bunu çözecekler ve diğer her şey eşit olduğunda hayat devam edecek.

Kaynaklar

 1. Science Programming on Air. Nova | Magnetic Storm | Impact On Animals | Pbs. Alındığı Tarih: 19 Ocak 2023. Alındığı Yer: Science Programming on Air | Arşiv Bağlantısı
 2. Horizon Magazine. Earth’s Magnetic Poles Could Start To Flip. What Happens Then?. Alındığı Tarih: 19 Ocak 2023. Alındığı Yer: Horizon Magazine | Arşiv Bağlantısı
 3. Quora. How Will Migratory Animals Be Affected As The Earth’s Magnetic Poles “Flip”?. Alındığı Tarih: 19 Ocak 2023. Alındığı Yer: Quora | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close