Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Manyetik alan kullanılarak elektrik enerjisi depolanabilir mi?

Kapasitörler elektrik alan etkisiyle bir miktar elektrik enerjisi depolaya biliyorlar. Manyetik alanda elektronları etki edebiliyor. Manyetik alanı kullanarak bir kapasitör gibi elektrik enerjisini depolaya bilir miyiz?
2,123 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Türk
Mehmet Türk
44K UP
Akademisyen

Elektrik enerjisini depolayabilmeniz için, elektronlara iş yaptırmanız gerekir. Yani uyguladığınız alan, elektronlara iş yaptıracak ve bu iş potansiyel enerji olarak depolanacak. Elektrik alan bunu yapabilir. Çünkü elektrik alanın yönü ile elktronların hareket yönü aynı doğrultudadır. Yani elektriksel alan elektronları, kendisi ile aynı doğrultuda hareket ettirebilir. Oysa manyetik alan, elektronları kendisi ile aynı doğrultuda hareket ettirmez. Elektronun hareket doğrultusu ile manyetik alanın doğrultusu her zmaan birbirine diktir. Bu yüzden manyetik kuvvet elektron üzerine iş yapamaz. Çünkü iş, kuvvet ile yer değiştirmenin arasındaki açının cosinüsü ile orantılıdır ve biliyoruz ki cos90 = 0. Bu yüzden net iş de sıfır olur. Bu da elektriksel enerji depolayamayacağı anlamına gelir.

605 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Tulumtaş
Ahmet Tulumtaş
1,400 UP
Mühendislik Öğrencisi

İndüktörler yardımıyla manyetik alanda enerji depolayabiliriz. Lenz Kanunu gereği, eğer bir devrede akımı değiştiriyorsak, bu değişen akımın oluşturacağı manyetik alanın değişimine karşı gelecek şekilde devrede başka bir akım (yani değişime zıt yönde) daha oluşur. İndüktörlerde bu prensipi kullanarak, örneğin devreden pili çıkardığınızda, indüktör sayesinde devreye bir süre enerji sağlayabilirsiniz. Değişken olmayan, düzgün manyetik alanlarda ise Mehmet Türk'ün söylediği durum geçerli.

165 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close