Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Mana bilimsel midir?

Sonuçta mana deney ve gözleme dayanmaz. Peki burdan mana bilim dışıdır diyebilir miyiz?
999 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kadir Kılıç
LİSANS ÖĞRENCİSİ

Mananın bilginin özelliği olduğu tamamiyle gözlemlenemez deneylenemez bir varsayımdır.Bilimsellik dışına çıkması da bunun için yeterde artar bile.Hastalık dediğimiz kavram,sorun veya kötülük kavramlarının hepsi manadır.Bunların hepsi kanıtlanamaz oldukları için bilimsellik dışına çıkmak gerekir.Bilimsellik dışında olan bir şeyin bilimsel olarak açıklanması cümlesi ancak ironi ile eş anlamlı olabilir diye düşünüyorum.Mana dediğimiz şeyin göreceli olmasına rağmen bilimsel mana diye bir tezin ancak düz dünyacıları ikna edebiliceği yönünde kuvvetli iddialarım var. Bilimsel olmayan aklın var olduğu varsayımıyla bir şeyin doğası olduğunun bilimsel olarak kanıtlanamaması gerçeğinin bir çok bilimsel olmayan veriye dayanarak delillendirilmesinin bilimselliğe atılan büyük bir çelme olduğunu yada insanın algısındaki nesnel olmayan bakış açısına vurulan bir ket olduğunu düşünüyorum.Akıl dediğimiz şeyin bilimsel olmamasından dolayı deneyin dışına çıkmak aynı şekilde deneyden bir an bile çıkmanın bilimsellik dışına çıkmak demek olduğunu bildiğimize göre hala manayı bilimsellik ile yan yana getirmek bile hata olur.Mana dediğimiz şeyin tamamiyle felsefi bir konu olmasına rağmen "bilimsel mana" adlı terimi kullanmak sanki kanıtlanmış bir şeymiş gibi düşünülmesinden başka hiçbir şeye neden olmaz.

Üstteki yazıda,"hayır mana bilimsel değildir" gibi kısacık bir cevap verilmesi gerekirdi.Zaten sorulan soru,her görülen şeye bilimsel olmadığını bildiğimiz "mananın" verilmesi hangi sıralamayla gerçekleşir değildi.Sorulan sorunun cevabı sadece evet veya hayır olmalıydı.Hayır olmasının nedeni de deneylenemez olmasıdır diye kısacık bir cevap verilebilirdi.Bununla birlikte itiraf edilmesi gereken diğer bir konu ise çoğu şeyin bilimsel olarak kanıtlanamayacağı dürüstlüğünü rahatlıkla söyleyebilmektir.Başarılar dilerim.

Tüm Reklamları Kapat

125 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close