Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Madem Darwin bir ateist değil neden tüm ateistler onu öyle lanse etmeye çalışıyor?
Evrim ateistlerin kritik noktası ama yıkmamız gereken bir algı var evrim tanrıya engel değildir o bu süreci başlatır ve yönetir. Bir teistin evrimi çürümeye çalışması ile bir ateistin evrimi kullanarak dini çürümeye çalışması pek farklı değil ikisi de peşin hüküm veriyor.
188 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Arın Özkınay
Arın Özkınay Öğrenci

"tüm ateistler" demeniz, sizin de yıkmanız gereken kritik bir algı içinde bulunduğunuza bir işaret. Tüm ateistler iddia ettiğiniz düşünceyi savunmuyor, hatta çoğunun umurunda bile değildir. Belli bir kitleyi eleştireceğiniz zaman eleştiriyi yaptığınız konularda yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız. Doğrudan bir genelleme ile tüm ateistleri belli bir davranışa sokup, yüklü sorularla eleştirmek akılcı değil.

118 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Darwin bir agnostik ama onu ateist olarak göstermeye çalışan birine rastlamadım. Öyle diyen muhtemelen çok az bir kesimdir ve genellenemez. Zaten Darwin agnostik olsa da ateist olsa pek bir şey fark etmez ateist biri için çünkü inanç veya inançsızlığı kişinin kendisi belirler. Başkası inanıyor ya da inanmıyor inanç belirlenmez. Darwin teist olsaydı bile "Öyle inanma ihtiyacı duymuş." der geçerdik. Aynı şey ateist olsaydı da agnostik olduğunda da geçerli.

Evet, evrim Tanrı'ya engel değildir. Zaten ateistler de engeldir demiyor. Ama evrim, Tanrı'sız bir şekilde doğal olarak işleyebilir ve bunun için Tanrı gibi bir süper güce gerek yoktur. Gerek olmaması Tanrı'nın yapmadığını göstermez elbette. Tanrı'nın yönlendirdiğini düşünen düşünebilir. Ateistler ise herhangi bir Tanrı'nın yönettiğine inanma ihtiyacı duymadıkları için ve doğal olarak işlediği ve herhangi bir bilinç, süper güç gerekmediği için "Materyalist evrim" görüşünü savunabilirler. Diğer konuya gelecek olursak bir teistin evrimi çürütmeye çalışması ile bir ateistin evrim ile dini çürütmeye çalışması arasında dağlar kadar fark vardır. Evrim bir doğa yasası/bilimsel gerçek olduğu için dini sebebi ile bilimsel gerçeklerden kaçan biri, "dininin evrime karşı olduğunu ve aslında dininin gerçek olmadığını ama inancını değiştirmek istemediği için yobazlık yaptığını" söylemiş olurken evrim ile dini çürütmeye çalışan ateist ise "dinin evrime karşı olduğunu ve bu sebeple bilimsel gerçeklerle çelişen bir dinin gerçek olmadığını" söyler.

Ben sadece kişilerin ve görüşlerin mantığını aktarıyorum. Evrimi savunan ateistler ve evrimi kabul etmeyen dincilerin mantığını aktardım. Sizin görüşünüz farklı olabilir. Size kalmış bir durum.

169 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Öncelikle sorunuzdaki birkaç yeri düzelterek cevap vereceğim. "tüm ateistler onu öyle lanse ediyor" demek çok fazla genellemenin içinde bulunduğu bir yargıdır ve hatalıdır. bu şekilde lanse eden ateistler illa ki vardır ama bir o kadar da etmeyenlerde vardır. bütün kitleyi bu düşünceden sorumlu tutamazsın.

Darwin'in Ateist yada herhangi bir dine mensup olması hiç bir şeyi değiştirmez, çünkü Darwin din adamı değil ki bu konuda tartışalım. adam hayatını bir teoriye adamıştır, yaptıkları çalışmaların hepsi doğru olmasa da bilimsel bir ürün ortaya koymuştur. yaptığı çalışmalar bilim içindir tanrı için değildir.

Evrim Teorisi, Yaratılışçılık Akımı denilen şeyin tamamen çürüten bir teoridir. bir çok dinde ve inançta bu yaratılışçılık akımı mevcuttur. eğer ki inançlı bir kişi ile inançsız bir kişi rasgele bir din tartışmasına girse(ki bence bu çok mantıklı değil) yaratılışçılık düşüncesine inanan kişi, yaratılmaktan bahsettiği an ateist kişinin argunamı evrim olur. bu evrim argumanı bilimin red ettiği bir mekanizmayı çürütür.

Bu Reklamı Kapat

evrimi kullanarak elbette tanrı çürütülemez, bu konuda hem fikir olalım. her inancın farklılık gösterdiğini de hatırlatırım. evrimi kabul eden inançlılar olduğu gibi evrimi red eden inançlılar da vardır. onlar bilim dışı düşüncelerini söylediğinde bilimi kullanmak onun düşüncesini yanlışa çıkartır. ama hem bilimi kabul edip hem tanrıya inanıyorsa da kendi bilir, kendi düşüncesidir. evrim yada bilim kesin hüküm verip tanrıyı yalanlamaz.

şöyle bir açıklama da yapmak istiyorum. bilim de din de olabildiğince sürekli insan hayatına ve her şeye karışıyor. her şeyi ikisi de açıklamaya çalışıyor. daha bilimin yanılıp dinin haklı çıktığı bir şey göremedim :)

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et