Puan Ver
0
Puan Ver

Madem canlılar rastgele mutasyon geçiriyor bağırsaktaki bakteriler için neden çok fazla antibiyotik içerseniz bağışıklı hale gelir diyorlar?

Evrimdeki mutasyon kavramı aklıma bir türlü yatmıyor nedeni de şu madem canlılar rastgele mutasyon geçiriyor bağırsaktaki bakteriler neden fazla antibiyotik içersek bakteriler bağışıklı hale gelir diyorlar veya yunusların burunları mesela neden yavaş yavaş yukarı çıkıyor bu olay da mutasyonla oluyor

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla (1)
Takip Et
1 Cevap

Bu sorunuzu ''Doğal Seleksiyon'u'' tanıtarak açıklamak isterim.Doğal Seleksiyon, canlıların arasından ortama uygun olanların üreme ihtimalinin artması ve sonraki nesillere genlerinin aktarılması sonucu oluşur. Buradan mutasyonun her zaman rastgele olmadığını bazen farkındalık üzere geliştiğini söyleyebiliriz.

Sizin bakteri sorunuzu kullanarak bu konuda bir örnek vermek isterim.Antibiyotiğe dayanabilen bireyler haliyle hayatta kalır ancak dayanamayan bireyler ölür ve genlerini aktaramaz. Sonraki nesil ise bu yüzden antibiyotiğe daha dayanıklı olur(bakterilerin birbiri arasındaki gen alışverişi de bu durumda etkilidir).

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Doğal seleksiyon nedir
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Makina mühendisliği bilimsel bir teoridir. Ancak gerçek mühendislik, uygulama olmaksızın var olamaz.”
Paul Tillich
Geri Bildirim Gönder