Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Madde enerjiye dönüşebiliyorsa, yakıldığı zaman da enerji açığa çıkarıyorsa, yanan madde kütlesinin bir kısmı enerjiye gittiği için ortam hafifler mi?

Madde enerjiye dönüşebiliyorsa, yakıldığı zaman da enerji açığa çıkarıyorsa, bu enerjinin maddenin kütlesinden geldiği ve bu sebeple maddenin kütlesinin azalmak zorunda olduğu... Bir diğer deyişle ortamın hafiflediği söylenebilir mi?
819 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Kızılca
Öğrenci

Öncelikle şunu söylemekte fayda var: Yanan maddelerin kütleleri enerjiye dönüşmez, yapılarındaki bağların enerjisinin bir kısmı dışarıya verilir. Kütle korunur.

Yanma olayı nasıl oluyor ona bakalım:

En basit tanımıyla yanma, bir maddenin oksijen ile tepkimesine verilen addır. Yanma çoğu zaman ekzotermik(dışarıya ısı veren)'tir. Bunun tek istisnası azot(N) gazının yanmasıdır. Azot gazı yakılırken ortam soğumaktadır. Konuya dönelim.

Tüm Reklamları Kapat

Yanma denklemleri genellikle şu şekildedir:

Yanma Tepkimeleri
Yanma Tepkimeleri
Fen Ehli

Bu tepkimelerde kütlede herhangi bir değişme olmaz, tepkimeye girenlerin kütlesi çıkanların kütlesine eşittir. Dolayısıyla ortamın hafiflemesi söz konusu değildir.

Kimyasal tepkimelerde kütle her daim korunur, buna "kütlenin korunumu" denir.

Kütle ne zaman nerede enerjiye dönüşür?

Kütlenin enerjiye dönüşümünü radyoaktif(çekirdek) tepkimelerinde görmekteyiz. Bu tepkimeler esnasında kütlenin bir kısmı enerjiye dönüşür ve etrafa yayılır.

262 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Radyoaktivite. (18 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Fen Ehli. Yanma Tepkimeleri. (3 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2021. Alındığı Yer: Fen Ehli | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close