Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Lyrca (pregabalin) nedir zararları nelerdir faydaları nelerdir?

Günümüzün çokça konuşulan maddesi pregabalin nedir, geleceğe dönük ve anlık zararları ve faydaları nelerdir?
38,528 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Binnur Balantekin
Öğrenci

Merhaba Yağız Demir,

[2][1][2][3][4]Lyrica antikolvülzan yani antiepileptik ilaç sınıfında olan pregabalin etken maddeli bir ilaçtır. Epilepsi, Fibromiyalji, periferik sinir hasarına bağlı nöropatik ağrı ve yaygın anksiyete bozukluğunda reçete edilir. Pregabalin etken maddeli ilaçların bağımlılığa ve opioid yoksunluğa sebep olabileceği konusunda bir çok haber ve makale başlıklarına rastladım. Fakat araştırmalarımın sonucu pregabalin etken maddeli bu ilacın narkotik veya opioid olmadığı yönünde. Bir ilacın kişiye faydalı veya zararlı olup olmadığı sadece alanında uzman bir hekim tarafından karar verilebilir. Aynı zamanda ilaçların etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sizde olmayan bir yan etki aynı ilacı kullanan başka bir bireyde yan etki gösterebilir. Fakat genel olarak bu ilacı anlatmak gerekirse, Lyrica öförizan ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle bağımlılık yapma potansiyelinin yüksek olduğu bildirilmiş bir ilaçtır. Uzun vadeli etkileri arasında uyku hali, baş dönmesi ve bulanık görme sebebi ile araç ve makine kullanımını etkilediği bilinmektedir. Aynı zamanda uzun süreli kullanım veya doktor kontrolü dışında aniden ilacı kesme gibi durumlarda intihara teşebbüs ve depresyon gibi etkilerinin de görüldüğü belirtilmiştir. Daha detaylı araştırabilmeniz için bir kaç kaynak bırakıyorum. Umarım cevabım faydalı olmuştur ve kesinlikle tıbbi bir yönlendirme veya bilgilendirme içermemektedir. Sağlıklı günler dilerim.

Tüm Reklamları Kapat

965 görüntülenme

Kaynaklar

 1. MedlinePlus. Pregabalin: Medlineplus Drug Information. Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: medlineplus | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Frothingham. Lyrica And Addiction: Is Lyrica A Narcotic? Is Lyrica Addictive?. (16 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
 3. M. Smith. Is Lyrica An Opioid? | Midwood Addiction Treatment. (25 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: Midwood Addiction Treatment Center in Charlotte North Carolina | Arşiv Bağlantısı
 4. P. D. J. M. Williamson. Lyrica: Side Effects And How To Manage Them. (22 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: Medical News Today | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close