Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Lucy ve onun türü insan soyağacından çıkarılmış mıdır?

1 url yi asağı kısma sığdıramadım o yüzden buraya yazacağım: http://blogs. Discovermagazine. Com/deadthings/2016/11/30/the-latest-on-lucy-early-hominin-spent-serious-time-in-trees/#. Whfot

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba

Sorunuza bildiğimce cevap vermeye çalışacağım. Bir primat insan soy ağacından çıkarılamaz. En fazla sırası (ortak ata) değişebilir. Sorunuzda jerusalem post'tan bir haber paylaşmışsınız. Adı geçen profesörün makalesinde şöyle yazıyor:

"Australopithecus afarensis'in yakın zamanda keşfedilen bir örneğindeki Mandibular (alt çene) ramus morfolojisi, gorillerinkiyle yakından eşleşir. Şempanzelerin insanların en yakın yaşayan akrabaları olduğu düşünülürse bu bulgu beklenmediktir. Modern insanlar, şempanzeler, orangutanlar ve diğer birçok primat, gorillerinkinden farklı bir ramal morfolojiyi paylaştığından, goril anatomisi benzersiz bir durumu temsil etmeli ve fosil homininlerdeki görünümü bağımsız olarak türetilmiş bir morfolojiyi temsil etmelidir. Bu özel morfoloji Australopithecus robustus'ta da görülür. Hem ikincisinde hem de Au.afarensis'de morfolojinin varlığı. Au.afarensis ve modern insanlarda yokluğu modern insanların atası olarak au.afarensis'in rolünde şüphe uyandırdı . Daha önceki Ardipithecus ramidus'un ramal anatomisi, neredeyse bir şempanzenin anatomisi, önerilen filogenetik senaryoyu destekliyor."

Burada insanın soy ağacından çıktığı veya benzeri bir şey yok. Çene yapısının benzerliğinden bahsedilmiş. Bu ancak au.afarensis'in sırasının ilerlemesi ya da gerilemesine neden olabilir ama ortada yeni bir canlı yok, var olan bulgulardan bahsedilmiş. Dolayısıyla çıkarılma söz konusu değil. Olsaydı zaten çarpıtma haberlerden duyardık.

166 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insan, canını ondan kurtarmak için her yola başvuruyor olsa bile, kendi ülkesinin en iyi ülke olduğunu düşünür.”
Pascual Ramirez