Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Lösemi bir adamın korona testi nasıl 80 kez pozitif çıkabilir?

İstanbul'da lösemi hastası bir adam 14 aydır karantinada. Sebebi ise 80. kez korona pozitif olması. Bu durumu aciklarmisiniz?
1,145 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Lösemi, beyaz kan hücresi kanseri demek.[1] Beyaz kan hücreleri, vücuda giren virüsleri yok etmemizi sağlayan hücre tipi. Dolayısıyla lösemi kanseri olan kişilerin savunma sistemi, diğer kanser türlerine nazaran çok daha zayıf oluyor (benzer bir durumu AIDS'te görüyoruz).[2] Bu da vücudun bir türlü virüsü tamamen elimine edememesiyle sonuçlanıyor.

Bir diğer deyişle, hastanın savunma sistemi ile virüsün üreme hızı neredeyse kusursuz bir denge hâline ulaşıyor. Böylece ne hasta ölüyor ne de virüs yok oluyor.

Bu bakımdan bu tür hastalar salgın açısından aslında çok büyük bir risk unsuru taşıyorlar; çünkü tek bir savunma sistemi içinde sürekli çoğalmaları ve evrimleşmeleri mümkün oluyor. Ayrıca viral yükleri asla azalmadığı için, durmaksızın virüsü saçabiliyorlar (bu nedenle karantina çok önemli).

Tüm Reklamları Kapat

Şunu da vurgulamak lazım: Bu kadar müthiş bir denge hâline ulaşılma ihtimali genel olarak oldukça düşük: Ya virüs gereğinden güçlü olur (kişi ölür), ya virüs gereğinden zayıf olur (virüs yok olur), ya hastanın savunma sistemi yeterince zayıf olmaz (virüs yok olur), ya hastanın savunma sistemi yeterince güçlü olmaz (hasta ölür). Ama işte, yeterince çok fazla kişi hastalandığında, arada böyle tam denge hâlleri de olacaktır.

428 görüntülenme

Kaynaklar

 1. M. Khatri. Leukemia. (28 Ekim 2021). Alındığı Yer: WebMD | Arşiv Bağlantısı
 2. L. Blixt, et al. (2022). Covid-19 In Patients With Chronic Lymphocytic Leukemia: Clinical Outcome And B- And T-Cell Immunity During 13 Months In Consecutive Patients. Leukemia, sf: 476-481. doi: 10.1038/s41375-021-01424-w. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
25
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close