Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Lisans düzeyinde ki bir öğrenci makale yayınlayabilir mi?

Lisans düzeyinde bir öğrencinin, ders kapsamında yapılan bir araştırması; gerekli yeterlilikleri sağlarsa çalışma akademik bir şekilde yayınlanabilir mi? Böyle bir durumda nasıl yol izlenmeli?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Cevap: Evet yayınlayabilir.

Öncelikle bir hoca bulacaksınız. Bu gibi şeylere ilgili olduğunuzu ve gelecekte akademik kariyer hedeflediğinizi söyleyeceksiniz. Pek çok hocanın kendi yüksek lisans ve doktora öğrencileri olduğundan bir lisans öğrencisine zaman ayırmaya niyeti olmayacaktır ve sizi başından savmaya çalışacaktır. Fakat yeterince istekli ve bu gibi konularda yetenekli ve çalışkan olduğunuzu hocaya ıspatlarsanız, hocanın da hali hazırda dosyasına katması gereken puanlar varsa sizinle çalışmayı kabul edebilir. Bu sebeple profesör bir hocayla çalışma olanağınız oldukça düşüktür. Dr. öğr. üyesi (yrd. doç) unvanlı hocalar bu iş için en iyisidir.

Bir hocayla çalışmadan da herhangi bir dergiye ücretini yatırarak makale gönderebilirsiniz fakat makalenizin yayınlanması çok düşük ihtimaldir. Zira derginin hakemleri hocasız bir lisans öğrencisini pek dikkate almaz, size üstün körü yapmanız gereken düzeltmeleri söylerler fakat bir hoca gözetiminde olmadan o düzenlemeleri bir lisans öğrencisinin tek başına yapabilmesi çok zordur. O yüzden böyle bir işe hocasız kalkışmanızı tavsiye etmem. Sonucunda boşa kürek çektiğinizle kalabilirsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarına sana davranılmasını beklediğin gibi davranma. Zevkleri bambaşka olabilir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder