Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Linkte verdiğim makalede anlatılan olay yapay seçilim midir yoksa doğal seçilim midir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Yapay seçilimi genellikle insanlar (veya bir diğer canlı) tarafından arzulanan özelliklerin bilerek, isteyerek, özellikle seçilmesi olarak tanımlıyoruz. Yani yapay seçilimden söz edebilmek için hangi bireylerin üreyeceğinin veya hayatta kalacağının spesifik olarak seçilmesi ve ayıklanması gerekiyor. Yani yapay seçilim, "insan kaynaklı her türlü etkiden doğan seçilim" olarak görülmemeli.

Bu nedenle bu, çevresel değişime bağlı hayatta kalma ve üremenin etkileniyor olmasından ötürü doğal seçilim olarak kategorize edilirdi.

Tabii şunu da söylemekte fayda var: Hangi tür seçilim olduğunun özünde evrimsel anlamda çok bir farkı yok. O nedenle bazı kaynaklar seçilimi alt başlıklara ayırmaz bile. Sadece iletişim kolaylığı sağladığı için bu tarz alt başlıkları kullanıyoruz. En nihayetinde olan, bir canlının belli özelliklerine göre seçilmesi veya elenmesi; doğal, yapay, cinsel, vb. nedenlerle olması çok fark etmez.

Teşekkür (1)
Paylaş
4

Tür kasıtlı olarak belli streslerin altında bırakılmamış, üreyecek bireyler insanlar tarafından seçilmemiş. Tür yeni ortam koşullarına (herhalde insanların değiştirdiği düşünülerek yapay seçilim olabileceği düşünülmüş) adapte olmuş. Dünya'da daha önce de büyük iklim değişiklikleri oldu, bazıları canlılar tarafından oluşturuldu, örneğin atmosferin oksijence zenginleştirilmesi. Diğer canlılar bu değişimlere adapte oldu. Ortada yapay seçilimlik bir olay yok.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder