Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
9

Lezbiyenlerin rahimleri döllenmeye uygun mu?

Daha açıkça, bir erkeğin spermi lezbiyen bir kişiyi hamile bırakabilir mi? Fizyolojik olarak lezbiyenlerin kadınlar gibi spermi dollemesi mümkün mü?
10,192 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Elbette. Eğer konuyla alakasız bir başka hastalığı yoksa, sadece lezbiyen olmasının doğurganlığı ile hiçbir alakası yok.

Burada kafanızı karıştıran şey cinsel yönelim ve biyolojik cinsiyet arasındaki fark.

Tüm Reklamları Kapat

 • Lezbiyenlik, bir cinsel yönelim. Yani bu kadınlar, kendi cinsiyetinden olan diğer kadınlara romantik ve cinsel bir çekim hissediyorlar.
 • Ancak bir önceki cümleden de anlayabileceğiniz üzere, lezbiyenler, en yaygın anlamıyla, biyolojik olarak kadınlar.

Biyolojik olarak dişi ("kadın") ve erkeği romantik ve cinsel duygularına bakarak değil, (genellikle) ya eşey hücrelerine bakarak ya da kromozomlarına bakarak ayırt ediyoruz:

 • Eşey hücrelerinden daha iri ve az sayıda üretilene ("yumurta") sahip olana "dişi", daha ufak ve çok sayıda üretilene ("sperm") sahip olana "erkek" diyoruz.
 • Eğer incelediğiniz canlı insan gibi plasentalı memeli bir hayvansa, (genellikle) iki çift X kromozomu olana "dişi", 1 X ve 1 Y kromozomu olana "erkek" diyoruz.

Ki bu iki yöntemdeki eşeyler/cinsiyetler (genelde) birbiriyle örtüşüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Yani biyolojik olarak dişi olan bir kadın, hemcinslerine, karşı cinsiyete veya her ikisine birden ilgi duyabilir (veya hiçbirine ilgi duymayabilir).

Cinsiyeti (hangi kromozomlarla doğduğu) ile cinsel yönelimi (kime aşık olduğu) iki ayrı olgu. Biyolojik olarak doğurganlık potansiyeli de cinsiyet ile belirleniyor. Cinsel yönelim anca seks ihtimaline etki edebilir; ancak bu kadınların rahimlerine sperm ulaştırılacak olursa onlar da rahatlıkla gebe kalabilirler - ki yapay döllenme lezbiyenler arasında çocuk sahibi olmanın yollarından biri.

224 görüntülenme
33
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Darwin Darwin
Darwin Darwin
3,891 UP
Okur

Lezbiyenler cinsel olarak diğer kadınları çekici bulan, kadınlara denir. Fizyolojileri, erkekleri çekici bulan kadınlardan farklı değildir. Bir erkekle ilişkiye girerse hamile kalacaktır ve gayet sağlıklı bireyler dünyaya getirebilirler.

127 görüntülenme
12
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aslan ?
Aslan ?
22K UP
Tarih Öğretmeni

Cinsel yönelim ile cinsiyet iki farklı şey

Cinsel yönelim Bir cinse karşı duyulan aşk ve yahut cinsel ilişki isteği bu durum da lezbiyenler kadınlara ilgi duyuyorsa bu onların cinsel yönelimidir

Tüm Reklamları Kapat

Cinsiyet ise bireyin kadın ya da erkek oluşunun biyolojik, fizyolojik ve genetik boyutlarını ifade etmektedir.

Ama eğer bir sağlık sorunu yoksa bir lezbiyen bir erkekler beraber olduğunda hamile kalabilir.

203 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close