Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

L-carnitine gerçekten zayıflatıyor mu? Eğer zayıflatıyorsa neden tüm insanlar kullanmıyor?

L-carnitine kullanmanın bir zararı var mı?

2
Anonim 1
142 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

L-Karnitin yağ yakıcı özelliğinin yanında ciddi bir şekilde antrenman performansını arttıran bir üründür.Lakin bunu içip oturduğunuz yerden yağ yakmayı bekleyemezsiniz.L karnitini kullanırken iyi bir antrenman programınız ve beslenmeniz olmalı.Ancak böyle verim alabilirsiniz üründen.

103 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Birçok kişi kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için karnitin kullansa da, karnitinin faydaları arasında beyin fonksiyonlarını güçlendirmesi, kas hasarını önlemesi, kan şekerini düzenlemesi ve dayanıklılığı artırması da yer alır.

1. Kanitin Dayanıklılığı Artırır

L-karnitin enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığı için, birçok sporcu dayanıklılığını ve atletik performansını artırmak için karnitin kullanmaktadır. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, bu amino asitin dayanıklılık seviyeleri üzerindeki yararlı etkileri olduğunu doğrulamıştır.

Güç ve Kondisyon Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, profesyonel futbolculara egzersizden önce 3-4 gram L-karnitin verilmesinin tükenmişliğe erişme süresini uzattığı görülmüştür. Bu nedenle, L-karnitin takviyesi, özellikle uzun mesafe koşuları, yüzme veya bisiklet gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda faydalı olabilir.

2. Karnitin Kilo Kaybını Artırır

Birçok insan, istenmeyen kilolarından kurtulmak ve hızlı kilo vermek için L-karnitin kullanır. Bazı çalışmalar uygun diyet ve egzersiz ile kombine edildiğinde karnitin kullanımının kilo kaybını arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini bulmuştur.

İran'dan yapılan bir araştırma, daha önce gerçekleştirilmiş dokuz çalışmanın sonuçlarına baktı ve karnitin takviyelerinin, daha fazla miktarda kilo kaybına yol açtığını ve vücut kitle indeksinde kontrol grubuna kıyasla daha büyük bir düşüşe neden olduğunu bulmuştur. Sonuç olarak karnitin zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Karnitin, yağ asitlerini yakılması ve yakıt olarak kullanılması için mitokondriye taşıyan ve bu şekilde enerji seviyelerine fayda sağlayan bir amino asit türüdür. Bu nedenle, birçok kişi yağ yakımını hızlandırmak için kilo verme takviyesi olarak karnitin kullanmaktadır.

Karnitin iki farklı biçimde oluşur: L-karnitin ve D-karnitin. L-karnitin, enerji metabolizmasında ve enerji üretiminde rol oynayan aktif formdur. L-karnitin vücutta üretilir, ancak bir takviye olarak dışarıdan da alınabilir veya protein içeren birçok farklı gıdada da bulunabilir. Takviye formundaki L-karnitin kapsül, sıvı hatta enjekte edilebilir şekilde kullanılabilir.

Toparlamak gerekirse: kesinlikle düzgün bir diyet ve fiziksel aktivite ile kullanılması önerilir. Metabolizmayı hızlandırmaya ve vücutta termo etkisi yaratmaya yarar.

Sağlıkla kalın.

164 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar doğaya zorla değil, onu anlayarak hükmederler. Bu nedenle bilim, sihrin başaramadığını başarmıştır. Çünkü doğayı büyüyle etkileme peşinde koşmamıştır.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku