Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Lawrence krauss'un hiçlik tanımı terminolojik bir hata mıdır?

Lawrence krauss hiçliğin sanal parçacıklar ve karşı parçacıklar içerdiğinden bahsediyor ve bundan bir evrenin oluşabileceğini söylüyor. Ancak caner taslaman, enis doko gibi kimseler ise bunun bir terminolojik hata olduğundan ve gerçek hiçlikten asla bir evrenin oluşamayacağını söylüyor.

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Bir sosyolog veya felsefeci bu işlere neden burnunu sokuyor anlamıyorum.

Krauss; MIT'de doktora yapmış fizik profesörü, kuramsal fizikçi ve kozmolog. Aynı zamanda karanlık enerji fikrini ilk ortaya atan fizikçilerden biri. Sayısız bilimsel makalesi ve bir çok kitabı yayınlanmış, ödüller almış ve uluslararası astronomi topluluğu tarafından saygı duyulan bir bilim adamı.

Diğer tarafta; bir sosyolog ve ODTÜ fizik ve felsefe mezunu yazarlar.

Peki neden kişilerin eğitimleri bu konuda çok önemli? Bir insan dahi olamaz mı, eğitimin ne önemi var diyebilirsiniz. Günümüzde pozitif bilimler o kadar çok bilgi içerir ki, akademik bir eğitim almazsanız konuya hakim olmanız imkansızdır. Güncel bilgileri de sürekli takip etmeli, hayatınızı buna adamanız lazım. Yoksa çağın gerisinde kalırsınız.

Evet, Krauss'un yazdığı kitap, akademik çevre tarafından hala tartışılıyor ama hiç kimse bir hata yaptığını düşünmedi. Aksine gittikçe kabul görüyor.

Teşekkür (3)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. phys.org Hiçlik Nedir?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski
Geri Bildirim Gönder