Sorulara Dön
1
Etoloji & Zooloji

Lamalar ile ilgili, nedir ne değildir?

Lamlar neden tükürür nasıl tükürürler?

2
1,464 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba Yasin Bey

Öncelikle lamalar Devegiller familyasına mensup olan, Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan bir türdür. Sorunuza yönelecek olursak bilindiği üzere her hayvanda mevcut olan bir savunma sistemi vardır. Lamalarda ki bu savunma sistemi tükürmektir. Lamalar bir tehlike karşısında kaldıklarında, sinirlendiklerinde veya fazla sıkıştırıldıklarında karşıya doğru tükürürler ve bulunduğu bölgeden uzaklaşırlar. Gürültülü bir tükürük saldırısı bazen bir saldırganı korkutmak için yeterlidir. Bunun yanında bir lamanın sürüdeki sosyal rütbesi asla statik değildir. Küçük kavgalar seçerek sosyal merdivende her zaman yukarı veya aşağı hareket edebilirler. Bu genellikle erkekler arasında kimin alfa olduğunu görmek için yapılır. Bu kavgalarda göğüsleri ile birbirlerine çakma, boyun güreşi ve tekmenin yanı sıra tükürme eylemi de sıkça görülür. Ayrıca dişiler genellikle sadece diğer sürü üyelerini kontrol etmek için de bir araç olarak tükürme görülür. Bununla birlikte, yanlış yetiştirildiğinde, insanlara tükürmek çok daha yaygın hale gelebilir. Bu, ya Lama'nın kötü muamele görmesi ve artık insanlara güvenmemesi ya da insanlar tarafından yetiştirilmesi ve bu nedenle onları sürünün bir parçası olarak görmesidir.

LAMALAR NASIL TÜKÜRÜR?

Nazik ve neredeyse fark edilemez bir spreyden en uzak mide bölmesinin derinliklerinden yükselen yapışkan bir karışıma kadar değişen farklı lama tükürüğü seviyeleri vardır. Hafifçe sinirlendiğinde, bir lama gerçek bir yumruk içermeyen basit bir tükürük sisi püskürtür. O zaman yemek yiyor ve muhtemelen yiyeceğini savunuyorsa, lama ağzının içeriğini tükürecektir (bazen tahıl tükürüğü olarak bilinir). Fakat aşırı tehdit altında kaldığı zaman üç mide bölmesinden birinden kokmuş yeşil bir sıvıyı regurgitates (üçüncü bölmenin içeriği en güçlüdür). tükürebilir. Bu regurgitates tükürük size herhangi bir zarar vermez, ancak gününüzü mahvedebilir - özellikle en yakın duştan veya kıyafet değişikliğinden uzun bir yoldaysanız. Ve son olarak bir lama yaklaşık 10 ila 15 feet mesafeden tükürebilir. Bu aralıkta bile, bir lama şaşırtıcı bir doğrulukla tükürebilir o nedenle gardınızı iyi almalısınız.

1,296 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

LAMALAR ÖZGÜRLÜKLERİNE DÜŞKÜNDÜR

Lama öncelikle inatçıdır. Köpek gibi itaatkâr bir hayvan değildir. Ne kadar ehlileştirilirse ehlileştirilsin, bağımsızlığından fedakârlık yapmaz. Verilen hizmeti bir kere reddetmeye görsün, artık kimse onu bu inadından vazgeçiremez. Mesela bir yükü bir süre sabır ve tahammülle taşır. Sonra, ani olarak üzerine fazla yük yüklendiğine karar verir ve derhal çöker. Eğer o an, sahibi yükü hafifletme yolunu seçmeyip, hayvanı zorla yoluna devam ettirmeye çalışırsa, vay haline.

Lama kızar. Özellikle kendisiyle zorlanıp zıtlaşıldığında, hakaret edildiğinde kızar, öfkelenir. Bu durumda çeşitli tepkiler verir. Örneğin tekme atmak ve ısırmak kızınca verdiği tepkilerden bazılarıdır. Ancak en önemlisi ve kızınca en çok yaptığı tükürmektir. Çok pis bir koku yayan tükürükleri, düşmanlarını uzaklaştırmayı sağlar. Bu belki de onun bir çeşit savunma biçimidir.

535 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın