Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yasin Demirtaş
Yasin Demirtaş
1,586 UP
Üye
1

Lamalar ile ilgili, nedir ne değildir?

Lamlar neden tükürür nasıl tükürürler?
5,313 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Akif Direkçi
LAMALAR

Merhaba Yasin Bey

Öncelikle lamalar Devegiller familyasına mensup olan, Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan bir türdür. Sorunuza yönelecek olursak bilindiği üzere her hayvanda mevcut olan bir savunma sistemi vardır. Lamalarda ki bu savunma sistemi tükürmektir. Lamalar bir tehlike karşısında kaldıklarında, sinirlendiklerinde veya fazla sıkıştırıldıklarında karşıya doğru tükürürler ve bulunduğu bölgeden uzaklaşırlar. Gürültülü bir tükürük saldırısı bazen bir saldırganı korkutmak için yeterlidir. Bunun yanında bir lamanın sürüdeki sosyal rütbesi asla statik değildir. Küçük kavgalar seçerek sosyal merdivende her zaman yukarı veya aşağı hareket edebilirler. Bu genellikle erkekler arasında kimin alfa olduğunu görmek için yapılır. Bu kavgalarda göğüsleri ile birbirlerine çakma, boyun güreşi ve tekmenin yanı sıra tükürme eylemi de sıkça görülür. Ayrıca dişiler genellikle sadece diğer sürü üyelerini kontrol etmek için de bir araç olarak tükürme görülür. Bununla birlikte, yanlış yetiştirildiğinde, insanlara tükürmek çok daha yaygın hale gelebilir. Bu, ya Lama'nın kötü muamele görmesi ve artık insanlara güvenmemesi ya da insanlar tarafından yetiştirilmesi ve bu nedenle onları sürünün bir parçası olarak görmesidir.

Tüm Reklamları Kapat

LAMALAR NASIL TÜKÜRÜR?

Nazik ve neredeyse fark edilemez bir spreyden en uzak mide bölmesinin derinliklerinden yükselen yapışkan bir karışıma kadar değişen farklı lama tükürüğü seviyeleri vardır. Hafifçe sinirlendiğinde, bir lama gerçek bir yumruk içermeyen basit bir tükürük sisi püskürtür. O zaman yemek yiyor ve muhtemelen yiyeceğini savunuyorsa, lama ağzının içeriğini tükürecektir (bazen tahıl tükürüğü olarak bilinir). Fakat aşırı tehdit altında kaldığı zaman üç mide bölmesinden birinden kokmuş yeşil bir sıvıyı regurgitates (üçüncü bölmenin içeriği en güçlüdür). tükürebilir. Bu regurgitates tükürük size herhangi bir zarar vermez, ancak gününüzü mahvedebilir - özellikle en yakın duştan veya kıyafet değişikliğinden uzun bir yoldaysanız. Ve son olarak bir lama yaklaşık 10 ila 15 feet mesafeden tükürebilir. Bu aralıkta bile, bir lama şaşırtıcı bir doğrulukla tükürebilir o nedenle gardınızı iyi almalısınız.

1,813 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Lama. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Behavior And Diet. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Lamalar Nasıl Tükürür?. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mete Keskin
Mete Keskin
3,326 UP
Okur

LAMALAR ÖZGÜRLÜKLERİNE DÜŞKÜNDÜR

Lama öncelikle inatçıdır. Köpek gibi itaatkâr bir hayvan değildir. Ne kadar ehlileştirilirse ehlileştirilsin, bağımsızlığından fedakârlık yapmaz. Verilen hizmeti bir kere reddetmeye görsün, artık kimse onu bu inadından vazgeçiremez. Mesela bir yükü bir süre sabır ve tahammülle taşır. Sonra, ani olarak üzerine fazla yük yüklendiğine karar verir ve derhal çöker. Eğer o an, sahibi yükü hafifletme yolunu seçmeyip, hayvanı zorla yoluna devam ettirmeye çalışırsa, vay haline.

Tüm Reklamları Kapat

Lama kızar. Özellikle kendisiyle zorlanıp zıtlaşıldığında, hakaret edildiğinde kızar, öfkelenir. Bu durumda çeşitli tepkiler verir. Örneğin tekme atmak ve ısırmak kızınca verdiği tepkilerden bazılarıdır. Ancak en önemlisi ve kızınca en çok yaptığı tükürmektir. Çok pis bir koku yayan tükürükleri, düşmanlarını uzaklaştırmayı sağlar. Bu belki de onun bir çeşit savunma biçimidir.

790 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Jurnalist. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. 2Ladd. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close