Puan Ver
0
Puan Ver

Kütle çekimi g. M. M/r ile bulunurken galileo deneyinde neden kütlesi fazla olan (bowling topu) daha hızlı düşmemektedir?

Cismin düşmesine neden olan yerçekimi kuvvetinin büyüklüğü, cismin kütlesi ile doğru orantılı iken neden farklı kütleli iki cisim havasız ortamda aynı anda yere düşmektedir? Serbest düşme formülünde kütle yoktur ve deneyde de kütleden bağımsız olduğunu görüyoruz ama kütle çekimi kütleyle ilgilidir.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Evet, bu denklemle cismin kütlesi artınca çekim kuvvetinin de arttığını görebiliriz fakat bu çekim artarken aynı zamanda cismin kütlesi arttığı için bu oran korunur. Denklemle daha basit izah edilebilir.

Burda m'ler sadeleşir ve,

kalır. Bu yüzden bowling topuyla kuş tüyü aynı anda yere düşer :)

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Wikipedia Newton's law of universal gravitation
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bugün mezun olup, yarın öğrenmeyi bırakan biri, ertesi gün cahil kalır.”
Newton D. Baker
Geri Bildirim Gönder