Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kütle çekim ile zamanın bükülmesi arasındaki bağ nedir? Neden vardır?

Merhabalar. Malumunuz kütle çekim ile zaman arasında bir bağ var. Kütlesi fazla olan cisimlerin, gezegenlerin zamanı daha fazla büktüğü gözlemleniyor. öyle ki kütlesi fazla gezegenlerde bizim için 1 yıl geçtiyse dışarıda olanlar için daha fazla zaman geçmiş oluyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Neden kütle çekim zamanı büker?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunun için genel göreliliği açıklamak gerekir. Matematiği oldukça karmaşık olmakla birlikte, temel Öklid geometrisini ve varsayımlarını aşan bir anlayışa sahiptir. Uzay-zaman dokusu, kütle tarafından büküldüğünde uzay ile birlikte zaman da bükülür. Şmyle düşünelim:

Sabit açısal hızla döenen bir diskin merkezinden diske göre sabit hızla ilerleyerek kenara doğru giden biri, diskin de hızına sahip olacağı için, dışarıdan bakan gözlemciye göre bir spiral çizer. Bu sırada hızı dışa gözlemciye göre artmıştır. Çünkü yarıçap arttıkça çizgisel hız artar. Bu kişinin hızı arttığı için zaman genişlemesine uğrar ve zaman onun için daha yavaş akar. Diğer yandan diski incelersek, yarıçap üzerinde her bir noktanın hızı farklı olacağından her bir nokta için çevre hesabı yaparsanız, diskin çevresinin uzunluk daralmasına uğrayacağı açıktır. Yani çevre dış gözlemciye göre 2.pi.R olmayacaktır. Bu durum, Öklid geometrisine aykırıdır. Yani disk düzlem gibi değil, merkezinden içe çökmüş, içbükey bir cisim gibi davranır. İşte bu durum, uzay-zaman dokusundaki bükülmeye benzer. Merkezde ağır bir cisim varmış gibi olur. Merkezden uzaktaki zaman ve merkeze yakınken olan zaman da farklı ölçülmüş olur.


Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Genel Görelilik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonda bir olur diye düşündüğünüz bir şey, önümüzdeki salı gerçekleşecektir.”
Gordon Letwin
Geri Bildirim Gönder