Puan Ver
2
Puan Ver

Kütleler birbirini neden çeker?

Öğretilen kütleçekim yasasında sıkıntı yok fakat sebebi nedir yani kütleler neden birbirine çekim kuvveti uygular?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

graviton adı verilen parçacıkların olduğu düşünülüyor. şu ana kadar gözlemlene bilmiş değiller     

ayrıca einstein'ın görecelik kuramına göre arkadaşın da dediği gibi uzay bir örtü gibidir ve mega alemde(uzay cisimlerini kastediyorum) newton'ın kütle çekim yasası çalışmamaktadır 

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. gravitons bu videoda gravitonların tam olarak ne olduğunu anlaya bilirsiniz

Merhabalar. Bunun size açıklamanın en iyi yolu bir video izletmek olacak linki aşşağıda bulabilirsin. Biraz açıklamam gerekirse uzayı gergin bir örtü gibi düşünmelisin. Bunun üzerine ağırlığı olan herhangi bir cisim koyalım. Sonra buraya ağırlığı ilk cisimden daha düşük başka bir cisim koyalım. Elbetteki gergin bir yüzey olduğundan koyulan cisimler örtüyü aşşağı doğru itiyor. Ve böylece kendi kütlesiyle orantılı bir çöküntü,çukur veya ne dersen de yani o gergin yüzeyin düzlüğünü aşşağı çeken bir durum oluşturuyor. Ve haliyle  ikinci cisim o çökük kısma doğru hareketleniyor. Video daha iyi açıklayacaktır... İyi günler.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Video
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğru bir ifadenin zıttı yanlış bir ifadedir. Ancak derin bir gerçeğin zıttı, bir diğer derin gerçek olabilir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder