Puan Ver
0
Puan Ver

Kütleçekimin, ışığın dalga boyu ve zaman üzerinde ne gibi etkileri vardır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Işık, elektromanyetik kuvvetin taşıyıcısı fotonlardan oluşmaktadır. Fotonlar kütle çekim kuvvetinden etkilenebilirler. Gözlemci ve gözlenen arasında var olan süper kütleli bir cisim gözlenenden gelen ışığı bükebilir hatta dalga boyunda değişime sebebiyet vererek gözlenen cismin görünür ışık tayfında daha kırmızı ya da daha mavi görünmesine neden olabilir.

Kütle çekim kuvveti üç boyutlu uzayı deforme edebildiği gibi zaman boyutunda da değişimlere sebep olur. Kütle çekimi ve zaman akışı ters orantılıdır. Örneğin karadeliklerin olay ufkuna yaklaştıkça zamanın akışı yavaşlamaktadır. Bunun sebebi karadeliğin sahip olduğu muazzam kütlesidir.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kozmik Anafor Kütle çekimsel Kızıla Kayma
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojide amaca yer yoktur.”
George Kubler
Geri Bildirim Gönder