Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kütleçekim dalgaları enine dalgalar midir? Elektro-manyetik dalgalardaki gibi değişik frekans değerleri var midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kütleçekim dalgaları enine dalgalardır. Yani elektromanyetik dalgalar gibi düşünülebilir( ama farklı özellikleri de vardır). Aynı zamanda yayılmaları için maddesel ortama ihtiyaç duymazlar.

Frekans konusuna gelince ise teoride kütleçekim dalgaları herhangi bir frekans değerinde olabilir. Ama çok küçük değerlerde saptanması oldukça zordur. (LIGO-VIRGO deneyleri).Yüksek değerlerde ise saptanan bu dalgaların kütleçekim dalgası olup olmadıklarına karar vermek zordur(Başka etkilerden dolayı).

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. wikipedia Kütleçekim Dalgaları
  2. Ligo.Caltech Kütleçekim dalgalarının tipleri ve kaynağı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilime dayanmayan felsefe boştur. Bilim keşfeder, felsefe yorumlar.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder