Puan Ver
0
Puan Ver

Kütle çekiminin asıl sebebi nedir? İçinde bir madde taşıyan, boşluk olmayan uzayın çarşaf gibi eğilmesi mi?

Çarşafa atılan ağır bilyenin, hafif bilyeyi kendine çekmesi örneğiyle anlatılan meseleden ibaret midir temelde, bu yerçekimi olayı?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kütleçekimi ilk olarak newton fiziği ile, kütlelerin birbirini uzaklığının karesinin ters orantısı ile tanımlandı. Yani kütleler birbirini çeker şeklinde tanımlandı.

Yüzeysel bir bakışla hem teori, hem de hesaplamaları doğru görünüyordu ve oldukça da işe yaradı, halen de yaramakta.

Ancak Einstein ortaya çıktı ve rölativite ile herşeyi değiştirdi. KÜTLEnin uzayzaman ı bükme etkisine giren diğer kütle olarak tanımladı çekim etkisini. Ve bu bir üst kademede gerçeğe daha yakın bir açıklama oldu.

Ancak halen, bilimsel olarak kütleçekiminin tam olarak nedeni bilinmemekte.

Nasıl olduğu belli oranda biliniyor, mekanizması hakkında fikrimiz var, ancak nedenini halen bilmiyoruz.

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eflatun (Plato) yakın bir dostumdur. Ancak gerçekler, daha yakın dostlarımdır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder