Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Kütle çekimi etkisini anında mı gösterir?

Aklıma takıldı. Evrende hiçbir şey ışıktan hızlı olamaz ve anında bilgi aktarımı da olamaz. Diyelim ki güneşin konumunu ışığı ekvatora dik gelecek şekilden kuzey kutbuna dik gelecek şekilde değiştirmek için ışınladık anında. Biz dünyadan güneşin yer değiştirdiğini ve ışığın geliş yönünün değiştiğini 8dk 19sn sonra anlayacağız. Fakat yerçekimi anında mı etkileyecek dünyayı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Gerek kuramsal gerekse deneysel çalışmalar, kütleçekim hızının ışık hızına eşit olduğunu göstermekte. 2017'deki meşhur keşifte, iki nötron yıldızının birleşip karadelik oluşturmasıyla yayılan gravitasyonel dalga ve aynı olay sonucunda yayılan ışın 1,7 sn farkla Dünya'ya ulaşmıştı. Bu farkın nedeniyle ilgili iki yaklaşım var; gama ışınları çarpışmadan 1,7 sn sonra yayınlanmıştır veya aynı anda yayınlanmasına rağmen çevredeki maddeler gecikmeye sebep olmuştur. Dalgaların 130 milyon ışık yılı öteden geldiklerini de belirtmek gerek. Bununla ilgili olarak gösterdiğim kaynağı okumanızı tavsiye ederim.

Güneş bugün birden yok olsa bunu evet 8 dk. 19 sn. sonra anlayacağız. Yani aynı anda hem ışık gidecek hem de yörüngeden çıkacağız, şeklinde özetleyebilirim.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Forbes Ask Ethan: Why Did Light Arrive 1.7 Seconds After Gravitational Waves In The Neutron Star Merger?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilmediğim şeyler konusunda cahil olduğumu itiraf etmekten hiçbir utanç duymuyorum.”
Marcus Tullius Cicero
Geri Bildirim Gönder