Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Kuşlar neden yumurtlar?

Selamlar, sizinle ilk kez iletişime geçerken öncelikle sayfanıza hayran olduğumu bilmenizi isterim. Düşünün ki kamu yönetimi bitirmiş olan ben, paylaşımlarınız sayesinde veteriner teknikerliği okumaya başladım:) sorum da bu alandan olacak. Kitabımızda kuşların uçabilmek için birtakım evrimsel süreçler geçirdiği ve bu sebeple yumurtladığı yazıyor. Yani hafif olabilmek için bebek taşımazlarmış. Oysa kuşlar dinozorların devamı ve dinozorlar da yumurtluyordu. Bu konunun doğrusu nedir acaba?
842 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hasan Enver Mert
Araştırmacı bir öğrenciyim

Queens Üniversitesi'nden evrimsel bir biyolog olan Robert Montgomerie , bilim adamlarının bunun neden olduğunu hala tam olarak bilmediklerini, ancak her şeyin maliyetlere karşı faydalara bağlı olduğunu açıklıyor. Bazı hayvanların yumurtlamalarının nedeni, bunun onlar için canlı bir yavru doğurmaktan daha faydalı olmasıdır.

Örneğin kuşların hepsi içlerindeki yavruların ağırlığıyla uçamadıkları için yumurtlarlar. Bununla birlikte, yavrularınızı çevrede bırakmanın tehlikeli olduğu, yırtıcı hayvanlara ve kötü hava koşullarına duyarlı olduğu durumlarda, hayvanlar bebeklerini mümkün olduğunca uzun süre içlerinde tutmak için adapte olmuşlardır.

Milyonlarca yıl önce, her hayvan yumurtladı ve yavaş yavaş, en iyi hayatta kalmalarına yardımcı olacak şeylere dayanarak canlı bebekler doğurmak üzere evrimleştiler. Ve sarı karınlı üç parmaklı ten gibi bazı türler var, burada bazı hayvanlar yaşadıkları yere bağlı olarak doğum yapmak için evrimleşti ve diğerleri yumurta bıraktı.

Tüm Reklamları Kapat

Dağın yükseklerinde yaşayan deriler, yumurta kuluçkalamak için çok soğuk olduğu için canlı doğurur, oysa kıyıda yaşayan deriler yumurta bırakır, çünkü onları güvenli ve sıcak tutmak için onları kuma gömebilirler.

101 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close