Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kuşlar koku alabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Kuşları izledikten sonra, arka bahçedeki besleyicilerden yalnızca belirli tohum, meyve türlerini seçtikten sonra, kuşların ne yiyeceğini belirlemek için kokuya veya tada güvenmediğine inanmak zor.

Bir asırdan fazla araştırma ve tartışmaya rağmen uzmanlar bile kabul edemez. Kuş duyularının bu alanındaki çalışmaların sonuçları genellikle çelişkili veya basitçe sonuçsuzdur. Ancak, bir gerçek neredeyse kesin. Kuşlar, koku ve tat duyularına insanlardan daha az bağımlıdır.

Çoğu kuşun koku duyusu için çok az kullanımı vardır. Yiyecek, av, düşman veya eşlerin kokuları hızla rüzgarda dağılır. Kuşlar koku bezlerine sahiptir, ancak arka bahçelerimizdeki ötücü kuşlar da dahil olmak üzere çoğu türde iyi gelişmemiştir. Aynı koku ile ilgili tat için de geçerlidir. İnsanlar 9,000 tat tomurcuğuna sahipken, ötücü kuşların 50'den azı vardır.

Bu, evlerimizin etrafında beslediğimiz kuşların yiyeceklerini görme veya dokunma ile bulmaları gerektiği anlamına gelir, kuşlarda oldukça gelişmiş iki duyu.Çoğu kuş koku fazla güç eksikliği gibi görünüyor olsa da, onların koku bezleri kullanarak gıda bulabilirsiniz kuşların bazı gruplar vardır. Kuş duyuları üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar, akbabaların, deniz kuşlarının, kivilerin ve papağanların iyi gelişmiş koku bezlerine sahip olduğunu ve onlara biraz koku ve tat hissi verdiğini göstermiştir. Bir zamanlar bir biyolog, akbabaların kokusunu tespit ederek gizli et bulduklarını izledi. Bazı deniz kuşları bir mesafeden balık yağlarının kokusunu alabilir ve yeni Zelanda'daki kiviler yeraltındaki solucanları koklayabilir. Ancak bunlar kuş dünyasında istisnalar.

Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. birds Can Birds Smell or Taste?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehennem, diğer insanlardır.”
Jean-Paul Sartre
Geri Bildirim Gönder