Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

Kuşlar koku alabilir mi?

1
705 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Kuşları izledikten sonra, arka bahçedeki besleyicilerden yalnızca belirli tohum, meyve türlerini seçtikten sonra, kuşların ne yiyeceğini belirlemek için kokuya veya tada güvenmediğine inanmak zor.

Bir asırdan fazla araştırma ve tartışmaya rağmen uzmanlar bile kabul edemez. Kuş duyularının bu alanındaki çalışmaların sonuçları genellikle çelişkili veya basitçe sonuçsuzdur. Ancak, bir gerçek neredeyse kesin. Kuşlar, koku ve tat duyularına insanlardan daha az bağımlıdır.

Çoğu kuşun koku duyusu için çok az kullanımı vardır. Yiyecek, av, düşman veya eşlerin kokuları hızla rüzgarda dağılır. Kuşlar koku bezlerine sahiptir, ancak arka bahçelerimizdeki ötücü kuşlar da dahil olmak üzere çoğu türde iyi gelişmemiştir. Aynı koku ile ilgili tat için de geçerlidir. İnsanlar 9,000 tat tomurcuğuna sahipken, ötücü kuşların 50'den azı vardır.

Bu, evlerimizin etrafında beslediğimiz kuşların yiyeceklerini görme veya dokunma ile bulmaları gerektiği anlamına gelir, kuşlarda oldukça gelişmiş iki duyu.Çoğu kuş koku fazla güç eksikliği gibi görünüyor olsa da, onların koku bezleri kullanarak gıda bulabilirsiniz kuşların bazı gruplar vardır. Kuş duyuları üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar, akbabaların, deniz kuşlarının, kivilerin ve papağanların iyi gelişmiş koku bezlerine sahip olduğunu ve onlara biraz koku ve tat hissi verdiğini göstermiştir. Bir zamanlar bir biyolog, akbabaların kokusunu tespit ederek gizli et bulduklarını izledi. Bazı deniz kuşları bir mesafeden balık yağlarının kokusunu alabilir ve yeni Zelanda'daki kiviler yeraltındaki solucanları koklayabilir. Ancak bunlar kuş dünyasında istisnalar.

778 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki kendimiz ile doğa arasındaki duygusal bağı kuramazsak, türleri ve çevreyi kurtarmayı da asla başaramayacağız... Çünkü biz, sevmediğimiz şeyler için mücadele vermeyen bir türüz.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku