Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Kurtlar neyden evrimleşmiştir?

Sorum gayet açık, köpeklerin kurtlardan evrimleştiğini biliyoruz popüler olarak bu yaygın ama internette aramama rağmen kurtların evrimsel tarihini bulamadım. Merak ediyorum.
458 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu Biyoloji meraklısı

66 milyon yıl önce gerçekleşen Kretase-Paleojen kitlesel yok oluşunda canlıların %75’i yok oldu[1] ve boş kalan nişleri doldurmak için büyük bir rekabet başladı. Önceden hayatta kalabilmek için küçük olması ve saklanması gereken türler serbest olarak dolaşmaya başladı. Dinozorlar tarafından yiyecek olarak görülmekte olan küçük memeliler birbirleriyle rekabete girmeye başladı. 63.3 milyon yıl önce Creodonta takımı ortaya çıktı[2], farklı bir kökenden 62 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da[3] Carnivoramorpha süper familyasında ilkel bir familya olan Miacidae familyası ortaya çıkmaya başladı.

Miacidae familyasından Miacis cinsine ait bir çizim
Miacidae familyasından Miacis cinsine ait bir çizim
Wikipedia

    Miacidae familyasından Miaciscinsine ait bir çizim

Bu Reklamı Kapat

Credonta’lar baskın avcılar oldu, Eosen devam ettikçe Creodonta baskın olmaya devam etti, orta Oligosen döneminde toynaklılardan Mesonychia takımı Creodonta’ların yerini aldı. [2] Miacidae familyasından 42-43 milyon yıl önce Carnivora takımı oluştu[4], kısa süre sonra Feliformia ve Caniformia alt takımı ayrışmaya başladı.[5] 39,75 milyon yıl önce Canidae familyası ortaya çıktı, sonrasında 34 milyon yıl önce Canine familyası evrimleşti. 10.3 myö çakal boyutlu Eucyon cinsi evrildi. 6 myö Güneybatı Kuzey Amerika’da Canis cinsi ortaya çıktı.[6]

Eucyon davisi fosili
Eucyon davisi fosili
Wikipedia

Erken Pilosende (yaklaşık 5 myö) Kuzey Amerika’da Canis lepophagus yaşamaya başladı. 1.9 myö Canis Akdeniz Avupa’sında Canis etruscus yaşadı. Orta Pleistosen (781.000-126.000) ile Geç Pleistosen (126.000-5.000) arası Avrasya’da Canis mosbachensis yaşadı. 

Bu Reklamı Kapat

  Fransa Lunel-Viel’de 1971 yılında 400.000-350.000 yıl önceye tarihlenen Canis lupus lunellensis bulundu. 1991’de Fransa’nın Côte-d'Or, Santenay bölgesinde 200.00 yıl yaşında C. l. santenaisiensis, 2012’de Fransa, Nespouls, Corrèze Jaurens mağarasında keşfedilen Canis l. maximus 31.000 önceye tarihlendi. 

 

Canis lepophagus’un yaşadığı yerler
Canis lepophagus’un yaşadığı yerler
Wikipedia

  

Montevarchi Paleontoloji Müzesinde bulunan Canis etruscus kafatası
Montevarchi Paleontoloji Müzesinde bulunan Canis etruscus kafatası
Wikipedia

Bilinen ilk Canis lupus fosili Canada Yukon, Old Crow bölgesinde ve Alaska Fairbanks Cripple Creek Sump’ta bulundu. Kesin olmamakla birlikte 1 milyon yıl önceye ait olduğu düşünülmektedir. [9] En az 117.000 yıl önce Canis lupus (Kurt-Gri Kurt) ve Canis latrans (Kır kurdu) ayrıldı.[6] Genom analizi yapan bir çalışmaya göre bu ayrılma 51.000 yıl önce gerçekleşti.[8]

 Arkeolojik kayıtlar Gri Kurt’un en az 300.000 önceden beri olduğunu göstermektedir.[7]

Belçikada yapılan testlere göre 40.000 yıl önce, mağara sırtlanları yünlü mamut, yünlü gergedan, at ve ren geyiği avlıyordu. Mağara aslanları da ren geyiği ve genç mağara ayılarını avlıyordu. Kurtların avları dağ keçisi, İrlanda geyiği ve kızıl geyik avlıyordu, son buzul maksimum’dan (26.500 yıl önce) sonra 14.000 yıl önce civarında kurtlar tüm av türlerine erişebiliyorlardı, mağara aslanı ren geyiği ile kısıtlandı ve mağara sırtlanının nesli tükendi. Veriler mağara sırtlanının neslinin tükenmesinin; kurtun, mağara aslanının neslinin tükenmesinden kısa zaman önce daha baskın avcı tür olması sebebiyle olduğunu gösteriyor. Başka bir çalışma, kar örtüleri büyüdüğü zaman kurtların mağara sırlanlarına göre büyüdüğünü göstermiştir.[6]

  Sonuç olarak kurtlar (Canis lupus) en az 300.000 yıldır yaşıyorlar ve farklı alt türlere ayrılarak bugüne kadar geldiler. Köpekler ve kurların ayrılması 40.000-20.000 yıl önce başladı, 15.000 yıl önce göçebe avcı toplayıcılar ilk defa gri kurdu evcilleştirmeye başladı. Arkeolojik ve genetik analizler, 14.200 yıl önceye ait, insanla beraber gömülü Bonn-Oberkassel köpeğinin ilk tartışmasız köpek olduğunu gösteriyor.[10]

[6]https://en.m.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_the_wolf

Bu Reklamı Kapat

[7]https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1040618209001712?via%3Dihub

[8]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5919777/

[9]http://digitallibrary.amnh.org/bitstream/handle/2246/5999/B325.pdf;jsessionid=39E233B85ABD263339B2DD1A42282665?sequence=1

[10]https://en.m.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_domestic_dog

318 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Royal Society Publishing. (13 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Gustafsonia. (13 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Earliest Known Carnivoran Auditory Bulla And Support For A Recent Origin Of Crown- Group Carnivora (Eutheria, Mammalia). (13 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Cambridge University Press. (13 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  5. Yazar Yok. Phylogeny Of The Carnivora: Basal Relationships Among The Carnivoramorphans, And Assessment Of The Position Of ‘Miacoidea’ Relative To Carnivora. (13 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et