Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Küresel ısınmanın nedenleri ve etkileri nelerdir? Önlemek için alınacak tedbirleri neledir?

Küresel ısınma nedenleri ve etkileri Ve bunu önleyebilmek için alınması gereken tedbirler.
431 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mert Emir
Mert Emir
3,503 UP
Bilim okuryazarıyım

Merhaba,

Küresel Isınmanın Nedenleri:

Günümüzde, dünyamızın sıcaklığında artışa sebep olan birkaç ana faktör bulunmaktadır. Birincisi, fosil yakıtların yaydığı sera gazlarıdır. Arabalarımızdan fabrikalara kadar birçok yerde kullanılan petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların yanması, atmosfere karbon dioksit ve diğer sera gazlarını salmamıza neden olur. Bu gazlar atmosferde birikerek güneş ışınlarının kaçmasını engeller ve ısınmaya yol açar.

Tüm Reklamları Kapat

Buna ek olarak, ormanlarımızın tahrip edilmesi de önemli bir etkendir. Ağaçlar, atmosferdeki karbonu emer ve bu sayede dengede tutar. Ancak orman kesimiyle birlikte bu denge bozulur ve atmosfere daha fazla karbon salınır.

Küresel Isınmanın Etkileri:

Bu değişikliklerin bir sonucu olarak dünyamızda çeşitli etkiler görülmeye başlanmıştır. Artan sıcaklıklar, kuraklık, şiddetli fırtınalar ve deniz seviyelerindeki yükseliş gibi olaylar daha sık yaşanır hale gelmiştir. Bu durum, tarımı olumsuz etkileyerek gıda güvenliğini tehdit eder. Ayrıca, ekosistemlerde dengesizliklere neden olarak birçok bitki ve hayvan türünün yaşam alanlarını etkilemiştir.

Küresel Isınmayı Önlemek İçin Alınacak Tedbirler:

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, umutsuzluğa kapılmak yerine bu sorunlarla başa çıkmak için birçok şey yapabiliriz. Öncelikle, güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapmalıyız. Ayrıca, ormanlarımızı korumalı ve yok olanları yeniden ağaçlandırmalıyız. Sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçiş yaparak doğayla daha uyumlu bir yaşam sürmeliyiz.

Her birimizin karbon ayak izini azaltması da önemli. Elektrikli araçlara geçmek, enerji tasarrufu sağlamak ve atıklarımızı doğru bir şekilde yönetmek gibi küçük adımlar bile büyük farklar yaratabilir. Ayrıca, bu konuda farkındalığı artırmak ve çevre dostu yaşam pratiğini benimsemek de hepimize düşen bir sorumluluktur.

Unutmayalım ki, küresel ısınma ile mücadelede her bireyin ve toplumun katkısı önemlidir. İyi niyetimizi eyleme dönüştürerek, birlikte hareket ederek daha sürdürülebilir bir gelecek yaratabiliriz.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close