Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
zeynep x
zeynep x
26K UP
Üye
4

kurban bayramı adı altında hayvan kesmek katliam yapmakla eş değil midir?

aksini iddia eden veya konu ile ilgili kapsamlı olmasa dahi bilgisi olanların görüşünü beklemekteyim
7,742 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Baran Rende
Baran Rende
1,222 UP
Öğrenci

Et hemen hemen her insan tarafından tüketilen bir şey ve bunlar da tohumlarla topraktan yetişmiyor.Normalde de etler hayvanlar kesilerek elde ediliyor.Kurban bayramında da kesilen hayvanlar çöpe atılmadığı ve marketten alınan et gibi yenildiği için katliam olduğunu düşünmüyorum.O zamanlarda insanlar marketten et almak yerine kendi kestikleri etleri yiyorlar.

1,054 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Umut Dag 1
öğrenci

öncelikle bana göre saçma bir ibadet ama canlilar düzensizliğini ertelemek için başka canlıların düzenliliğini bozar. Bir inek her gün binlerce bitkiyi yiyor mesela ozaman ineklerede bitki katili diyemeyiz . ama müslümanlar inekler gibi gereklilikten yapmadıkları için katliam denebilir. ama bunu sadece müslümanlar yapmıyor bayramda onlar yaperken diğer günlerde bütün dünya çeşitli hayvanlara katliam yapıyor. İyi günler dilerim size hanımefendi.

örnek koyacağım .

Tüm Reklamları Kapat

1,842 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Katliam. (11 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 11 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kemal Yüksel
Kemal Yüksel
27K UP
Tarih öğrencisi

Öncelikle merhaba. Umarım her şey yolundadır.

En başta şu konuya değinelim, "Neden et yiyoruz?"

Tüm Reklamları Kapat

Benim şahsi fikrimce, insanlar doğası gereği (her ne kadar daha zeki olsak da) vahşi canlılardır. 50.000 yıl önce birisi bir insana "et yeme" dese ve "tamam yemeyeyim" gibi saçma bir cevap alsa muhtemelen burada olmazdık. Bu söylediğime "tamam ama sonuçta insan gelişim gösteren bir varlıktır" diyenler de olacaktır ve haklılar da. Ancak sanırım biyolojik olarak hala et yeme ihtiyacı hissediyor olacağız ki hala et yiyoruz. Bana kalırsa laboratuvar ortamında üretilen yapay etleri de yiyebilirim, aynı proteini vesaire alacaksam neden olmasın? Et yerken kaç kişinin aklına ölen hayvanlar geliyor ki? şahsen ben et yerken bir hayvanın öldüğünü ve bir canlıyı yediğimi bile düşünmüyorum. Evet ne kadar da korkutucu değil mi, "bir canlıyı yemek" ve bunun farkında olmamak. Ben buradan sorunun sadece "ete ihtiyaç duyuyor olma" sonucunu çıkardım. Yani sırf et yemek için hayvan öldürmekten zevk almıyorum. Sadece et yemek istiyorum.

Kurban kesme konusunda gelecek olursak, Din açısından bir problem yok. Müslümanlara göre Hz. İbrahim'in bir oğlu olur ve oğlu biraz büyüdüğü sırada onu öldürmesi gerektiğini görür. Bu Tanrının bir emridir. Fakat tam kurban edilecekken bıçak kesmez ve ortaya bir koç çıkar. Tanrı onu imtihan etmiştir ve o bu imtihanı başarıyla geçmiştir. Bunun sonucunda ona kurban edilmesi için bir koç göndermiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Yorumlayacak olursak, Tanrı evladıyla bir adamı test ediyor ve bu adam onun emirlerine sorgusuz bir şekilde itaat ediyorsa, tekrar koç kurban edilmesine gerek var mıdır gerçekten? Bu soruyu düşünmek gerekiyor. Ramazan bayramı gibi bir bayramda insanlar nefislerine hakim olabilmiş olmanın mutluluğu ile sevinip birbirleri ile bayramlaşırken, öteki tarafta sırf bir "bayram" için hayvan kurban etmeye ne gerek var? Bu soruları inanmayan biri olduğum için değil sadece bu sorular meydana geldiği için soruyorum. Aslında sorular kendi içinde cevapları da barındırıyor.

Sonuç olarak insanlık er ya da geç doğal et yemekten uzaklaşacaktır. Çünkü gelişim bunu gerektiriyor. Ancak şu anlık et yemeye devam ediyoruz ve uzun bir süre (belki de kısa bir süre) devam edeceğiz. Sorun et yemekte değil, bunu bir bayram. şenlik haline getirmekte ve yerine getirilmesi gereken bir "emir" olunduğu için yapmakta.

Sorunuz çok güzeldi, teşekkür ederim ve iyi geceler dilerim.

1,620 görüntülenme
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fatih SARICA
Basit insan

Türk dil kurumu sözlüğüne göre toplu kıyım, toplu öldürme.

Buna göre evet katliamdır.

Tüm Reklamları Kapat

Ben bir yaradılışçıyım. Müslümanım. Dini yönü dışında olabildiğimce örnekleyerek cevap vermek istiyorum.

Öncelikle kesilen hayvanın eti 3 parçaya bölünerek 3'te 1'i ihtiyaç sahiplerine 3'te 1'i kurban kesememiş akraba ve konu-komşuya 3'te 1'i kurban sahibine. Hayvanın eti yardımlaşma amaçlı kullanılmalı. (Yapılıyor veya yapılmıyor tartışması konumuz olmasın)

Tüm Reklamları Kapat

Ticaret merkezine dönmüş hac bölgesinde ki kurban etleri ne oluyor detaylı bilgim yok bu arada.

Gezegen de birçok özel firma biz insanların et ihtiyacı için hayvan yetiştirmekte ve bunları kesmektedir. Food inc. isimli yapımı izlemişseniz gezegenimiz de et tüketimi için yapılan günlük kıyımları da farketmişsinizdir. Değinmek istediğim nokta et tüketen toplumlar da buna ulaşım imkanı olmayanlara bir nebze bunu ulaştıran bir durum var. Dini yönünü ve et tüketimi için yapılmasını bir kenara bıraktığımız da gezegenimiz üzerinde yapılan katliamları incelemek gerekmekte ki bunun gerekli bir katliam mı gereksiz mi olduğu konuşulabilsin. Mesela Kanada'nın daha çok balık için fok katliamları, japonya'nın gerçekleştirdiği yunus katliamları ve festival ayağına yapılan boğa güreşleri gibi.

İnsan olarak et tükettiğimiz sürece bir kurban bayramın da kesilen hayvan sayısı kadarın zaten yılın her günü ticaret amaçlı kesildiğini unutmadan bunun bir katliam olup olmadığını düşünmek gerekir.

1,230 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yiğit Haluk Kurt
Bachelor Of Science (B.Sc.)

Bana sorarsan diye başlamak zorunda kalacağım, çünkü dinin o kadar fazla yorumu var ki. Bu senin neye inandığına göre değişir...

Ama şöyle de bir gerçek var, o hayvanlar zaten kesilip et olarak karşına gelecek, markete veya kasaba gidip aldığın bonfileden bir farkı yok.

Tüm Reklamları Kapat

1,018 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close