Sorulara Dön
1
Etoloji & Zooloji

Kurban bayramı adı altında hayvan kesmek katliam yapmakla eş değil midir?

Aksini iddia eden veya konu ile ilgili kapsamlı olmasa dahi bilgisi olanların görüşünü beklemekteyim

5
1,770 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (3)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

öncelikle bana göre saçma bir ibadet ama canlilar düzensizliğini ertelemek için başka canlıların düzenliliğini bozar. Bir inek her gün binlerce bitkiyi yiyor mesela ozaman ineklerede bitki katili diyemeyiz . ama müslümanlar inekler gibi gereklilikten yapmadıkları için katliam denebilir. ama bunu sadece müslümanlar yapmıyor bayramda onlar yaperken diğer günlerde bütün dünya çeşitli hayvanlara katliam yapıyor. İyi günler dilerim size hanımefendi.

örnek koyacağım .

1,524 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Öncelikle merhaba. Umarım her şey yolundadır.

En başta şu konuya değinelim, "Neden et yiyoruz?"

Benim şahsi fikrimce, insanlar doğası gereği (her ne kadar daha zeki olsak da) vahşi canlılardır. 50.000 yıl önce birisi bir insana "et yeme" dese ve "tamam yemeyeyim" gibi saçma bir cevap alsa muhtemelen burada olmazdık. Bu söylediğime "tamam ama sonuçta insan gelişim gösteren bir varlıktır" diyenler de olacaktır ve haklılar da. Ancak sanırım biyolojik olarak hala et yeme ihtiyacı hissediyor olacağız ki hala et yiyoruz. Bana kalırsa laboratuvar ortamında üretilen yapay etleri de yiyebilirim, aynı proteini vesaire alacaksam neden olmasın? Et yerken kaç kişinin aklına ölen hayvanlar geliyor ki? şahsen ben et yerken bir hayvanın öldüğünü ve bir canlıyı yediğimi bile düşünmüyorum. Evet ne kadar da korkutucu değil mi, "bir canlıyı yemek" ve bunun farkında olmamak. Ben buradan sorunun sadece "ete ihtiyaç duyuyor olma" sonucunu çıkardım. Yani sırf et yemek için hayvan öldürmekten zevk almıyorum. Sadece et yemek istiyorum.

Kurban kesme konusunda gelecek olursak, Din açısından bir problem yok. Müslümanlara göre Hz. İbrahim'in bir oğlu olur ve oğlu biraz büyüdüğü sırada onu öldürmesi gerektiğini görür. Bu Tanrının bir emridir. Fakat tam kurban edilecekken bıçak kesmez ve ortaya bir koç çıkar. Tanrı onu imtihan etmiştir ve o bu imtihanı başarıyla geçmiştir. Bunun sonucunda ona kurban edilmesi için bir koç göndermiştir.

Yorumlayacak olursak, Tanrı evladıyla bir adamı test ediyor ve bu adam onun emirlerine sorgusuz bir şekilde itaat ediyorsa, tekrar koç kurban edilmesine gerek var mıdır gerçekten? Bu soruyu düşünmek gerekiyor. Ramazan bayramı gibi bir bayramda insanlar nefislerine hakim olabilmiş olmanın mutluluğu ile sevinip birbirleri ile bayramlaşırken, öteki tarafta sırf bir "bayram" için hayvan kurban etmeye ne gerek var? Bu soruları inanmayan biri olduğum için değil sadece bu sorular meydana geldiği için soruyorum. Aslında sorular kendi içinde cevapları da barındırıyor.

Sonuç olarak insanlık er ya da geç doğal et yemekten uzaklaşacaktır. Çünkü gelişim bunu gerektiriyor. Ancak şu anlık et yemeye devam ediyoruz ve uzun bir süre (belki de kısa bir süre) devam edeceğiz. Sorun et yemekte değil, bunu bir bayram. şenlik haline getirmekte ve yerine getirilmesi gereken bir "emir" olunduğu için yapmakta.

Sorunuz çok güzeldi, teşekkür ederim ve iyi geceler dilerim.

1,324 görüntülenme
7
Teşekkür (5)
Paylaş
7

Türk dil kurumu sözlüğüne göre toplu kıyım, toplu öldürme.

Buna göre evet katliamdır.

Ben bir yaradılışçıyım. Müslümanım. Dini yönü dışında olabildiğimce örnekleyerek cevap vermek istiyorum.

Öncelikle kesilen hayvanın eti 3 parçaya bölünerek 3'te 1'i ihtiyaç sahiplerine 3'te 1'i kurban kesememiş akraba ve konu-komşuya 3'te 1'i kurban sahibine. Hayvanın eti yardımlaşma amaçlı kullanılmalı. (Yapılıyor veya yapılmıyor tartışması konumuz olmasın)

Ticaret merkezine dönmüş hac bölgesinde ki kurban etleri ne oluyor detaylı bilgim yok bu arada.

Gezegen de birçok özel firma biz insanların et ihtiyacı için hayvan yetiştirmekte ve bunları kesmektedir. Food inc. isimli yapımı izlemişseniz gezegenimiz de et tüketimi için yapılan günlük kıyımları da farketmişsinizdir. Değinmek istediğim nokta et tüketen toplumlar da buna ulaşım imkanı olmayanlara bir nebze bunu ulaştıran bir durum var. Dini yönünü ve et tüketimi için yapılmasını bir kenara bıraktığımız da gezegenimiz üzerinde yapılan katliamları incelemek gerekmekte ki bunun gerekli bir katliam mı gereksiz mi olduğu konuşulabilsin. Mesela Kanada'nın daha çok balık için fok katliamları, japonya'nın gerçekleştirdiği yunus katliamları ve festival ayağına yapılan boğa güreşleri gibi.

İnsan olarak et tükettiğimiz sürece bir kurban bayramın da kesilen hayvan sayısı kadarın zaten yılın her günü ticaret amaçlı kesildiğini unutmadan bunun bir katliam olup olmadığını düşünmek gerekir.

1,024 görüntülenme
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Bana sorarsan diye başlamak zorunda kalacağım, çünkü dinin o kadar fazla yorumu var ki. Bu senin neye inandığına göre değişir...

Ama şöyle de bir gerçek var, o hayvanlar zaten kesilip et olarak karşına gelecek, markete veya kasaba gidip aldığın bonfileden bir farkı yok.

866 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Et hemen hemen her insan tarafından tüketilen bir şey ve bunlar da tohumlarla topraktan yetişmiyor.Normalde de etler hayvanlar kesilerek elde ediliyor.Kurban bayramında da kesilen hayvanlar çöpe atılmadığı ve marketten alınan et gibi yenildiği için katliam olduğunu düşünmüyorum.O zamanlarda insanlar marketten et almak yerine kendi kestikleri etleri yiyorlar.

923 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın