Sorulara Dön
13
Evrim & Abiyogenez

Kulak memesi neden evrimleşti?

Kulağın çevresinde sesi yakalamak için kavisli yapılar var, onu anladım. Ama kulak memesinin yapısı daha farklı, neden böyle bir fark evrimleşti?

3
Anonim 13
2,499 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Kulak Memesinin evrimleşmesi hakkında farklı görüşler var.İlk görüş;İnsanın iki ayak üzerinde durduğu ilk çağlarda,yerçekiminden dolayı yağ ve süngersi dokunun kemikten hafifçe sarkması ile evrimleştiğini söylemekte.Bir başka görüş ise Zoolog Desmond Morris tarafından 1967 yılında ortaya atıldı.Zoolog Desmond Morris'e göre bu bölge cinselliği kolaylaştırmak için gelişmiş ek bir bölge olabilir.

1,735 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
11
Paylaş
11
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Yukarıdaki bilgiye ek olarak, kıkırdaklı yapıdan farklı dokusunun içinde daha fazla miktarda kan barındırdığı, bu sayede daha soğuk iklim koşullarında kulağın ısıtılmasında fayda sağlandığı görüşü de mevcut.

1,293 görüntülenme
7
Paylaş
7

Kaynaklar

Evrimsel Boyutu

Kulaktaki kıkırdakların eriyerek alt bölümde toplanmasından oluşmuştur.

İnsanoğlu'nun iki ayak üzerinde yürümeye başladığı ve omurgasının buna uygun biçimde sancılı bir değişiminden geçtiği, evrimin ilk çağlarında kulak memesi bölgesinin yerçekiminden en fazla etkilendiği alt kısma gelmesinden dolayı, yağ ve süngersi dokunun kemikten hafifçe sarkması sayesinde oluşmuştur.

Bazı ırklarda, burun ucu ve kaş kemerinin de fazla büyümesi ve gelişmesinin sebebi de, evrimin bu küçük yan etkisidir.2 milyon yıllık evrimimizin aktuel safhası diyebiliriz.

Kulak Memesi Ne İşe Yarar?

Kulak duyma ve denge organıdır. Kulak kafanın 2 yakınında, kafa içi içerisinde olan oyuğa yerleşmiş kapasitededir. Kulağımızla, ses dalgalarının sadece belirli bir aralığını algılayabiliriz. İnsan kulağı saniye içerisinde olan rezonans sayısı 20- 20.000 hertz aralarında durumda olan sesleri işitebilir. Bu aralıkta olan ses dalgaları, kulak kepçesi yöntemiyle toplanarak, kulak yöntemine iletilir. Kulak yolu ile kulak zarına iştirak eden ses dalgaları, kulak zarının rezonans yapmasına sebep olur. Titreşimler, orta kulakta olan kemikten köprüyü (çekiç, örs, üzengi) titreştirir. Titreşimler bu kısımdan oval pencere sayesinde iç kulağa iletilir. Şiddeti yükselen titreşimler, salyangozda olan sıvının dalgalanmasına sebep olur. Bu dalgalanma titrek tüyleri durumda olan duyu hücresi durumda olan korti hücrelerini uyarır. İştirak eden uyartı duyu hücrelerinden, duyu sinirlerine doğru aktarılır. Duyu sinirleri uyartıyı beyine iletir. Beyindeki duyma merkezi bu uyarıyı ses olarak algılar, böylelikle işitmiş oluruz.

Cinselliktede favori

Desmond Morris 1967 yılındaki The Naked Ape kitabında insan evriminde gerekli olan genişletilmiş cinselliği kolaylaştırmak için ek bir erojen bölge olarak geliştiğini ve cinsel seçilime katkısı olduğunu düşünüyor.

Zaten kulak memesi denildiğinde çoğunlukla ilk akla cinsel dürtüler geliyor.Ve günümüzde bu amaçlıda kullanılıyor.Partneri kendinden geçirmekte favorilerdendir.Esprileride ardından geliyor konuşulduğunda.Zira çok sinir ucu vardır kulak memesinde. Atalarımızdan genetik miras aldığımıza göre bu seçeneği doğrular nitelikte.Ferengi ırkınında kulak dahilinde erojen bölgesidir.

Ayrıca kulak memesi, içindeki kan stoğu sebebiyle kulakları sıcak tutmaya yarar. Bir de vücudun denge fonksiyonuna yardımcı olur.Kulak memesi vücutta ısıyı en hızlı emen bölgedir. Eliniz yandığında kulak memenize götürün ısıyı çok çabuk emerek acıyı engelliyor.

Kulak memesi bebek kulakların beslenmesi işini yapar. Bebek yaştaki kulaklar yeterince kulak memesi sütü tüketmezlerse gelişimleri olumsuz etkilenir ve bağışıklık sistemleri gelişmez.

Körelmiş uzuv mu?

Bu kadar faydasına rağmen evrimsel süreç içerisinde insan vücudunda bir çok işe yaramaz uzuv iddialarıda mevcut. Kuyruk sokumu, apandisit, gözümüzdeki körelmiş ikinci göz kapağı, yirmilik dişler bunlardan bazılarıdır.Devam eden bu evrim sürecinde yıllar sonra yok olacakmı o dönemde yaşayan nesiller tecrübe edecektir.

1,605 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et