Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Kulak, göz, mide gibi organlar nasıl evrimleşti?

Gözün evrimi ile ilgili bir ışık vardı ışığı hisseden avantajlı oldu böyle böyle göz çıktı deniyor bu olay ne kadar doğrudur?

1
142 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

KULAK EVRİMİ

Duyma yeteneğiniz, balıklarda solungaç açılımı olarak başlayan bir yapıya dayanıyor ve yeni bir çalışma ortaya çıkıyor.

İnsanların ve diğer kara hayvanlarının kulaklarında işitme için çok önemli olan özel kemikler vardır. Eski balıklar su altında nefes almak için benzer yapılar kullandı.

Bilim adamları, evrimsel değişimin hayvanlar karaya çıktıktan sonra meydana geldiğini düşünmüşlerdi, ancak eski bir fosil sudaki herhangi bir yaratığın sürünmeden önce kulak gelişiminin aktifleştiğini gösteriyor.

Geçiş

Araştırmacılar, Panderichthys adı verilen 370 milyon yıllık bir fosil balık olan ilk kara hayvanlarının yakın bir kuzeninin kulak kemiklerini inceledi. Bu yapıları başka bir loblu yüzgeçli balıkla ve erken bir kara hayvanıyla karşılaştırdılar ve Panderichthys'in bir geçiş formu sergilediğini belirlediler.

Diğer balıklarda, hyomandibula adı verilen küçük bir kemik olan Eusthenopteron, bir bükülme geliştirdi ve bir spiracle adı verilen solungaç açıklığını engelledi.

Bununla birlikte, tetrapod Acanthostega gibi erken kara hayvanlarında, bu kemik geri çekildi ve şimdi insanlarda ve diğer hayvanlarda orta kulağın bir parçası olan yerde daha büyük bir boşluk oluşturdu.

Eksik bağlantı

Panderichthys fosilinin yeni muayenesi, bilim insanlarına balık solungaç açıklıkları ve kulaklar arasında kritik bir "eksik bağlantı" sağlar.

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden ortak yazar Martin Brazeau, "Panderichthys'de artık böyle bir 'bükülme' olmadığı ve spiracle'in genişlediği ve açıldığı tetrapodlarda çok daha fazla," dedi. "[Hiyomandibula] biraz daha kısa, ama yine de Eusthenopteron'da olduğu gibi oldukça çubuk gibi. Balık ve tetrapodların bir kombinasyonu gibi."

Ancak, erken tetrapodların bu yapıları duymak için kullandığı bilinmemektedir. Panderichthys büyük olasılıkla spiracles'ını su veya havanın havalandırılması için kullandı. Erken tetrapodlar muhtemelen açıklıktan hava geçirdi. Bilim adamları kesin olarak söylemek için korunmuş yumuşak dokuya ihtiyaç duyacaklardı.

Brazeau, "Bu, erken tetrapodların bir miktar havalandırma fonksiyonu için de kullanılıp kullanılmadığını araştırmaya başladığımız soru." Dedi. İster su ister havanın ekshalasyonu için olsun, gerçekten net değil. Balıktan oldukça genişlediğini ve geliştiğini söyleyebiliriz. "

https://evrimagaci.org/organlar-neden-evrimlesmistir-bir-canli-icin-organ-evriminin-avantaji-nedir-301

192 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et