Puan Ver
0
Puan Ver

Kuantum mekaniği ile genel görelilik kuramını birbirinden ayıran nedir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Sınırlar... Aslında fizik bir bütündür. Ama sınırlar, bize hangi kuramları rahat kullanabileceğimizi gösterir. Burada hız ve kütle ile ilgili sınırlar söz konusu. Kütle küçükdükçe kuantum mekaniği, büyüdükçe klasik mekanik etkili olur. Hız küçüldükçe klasik mekanik, büyüdükçe de göreli mekanik devreye girer.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Serway Biencher
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu soru "biyoloji ile evrim teorisini birbirinden ayıran nedir" gibi geldi bana.Yani kuantum mekaniği fiziğin kendisidir sadece fizikçilerin bu konudaki çalışma alanı görece mikro düzeydedir. Şunu söyleyebiliriz ki Kuantum mekaniği klasik fiziğe yakından baktığımızda gördüğümüz ve anlamaya çalıştığımız ayrıntılı yapı ve olaylardır. Yakından bakmaktan kastım onu oluşturan elektronların günlük yaşantımızda karşılaştığımız nesneler gibi davranmamasıdır (tabiri caizse mantığımızı altüst eder). Genel görelilik kuramı ise Einstein tarafından geliştirilen uzay zaman dokusunun yüksek kütle ile bükülmesidir, önceleri Newton buna yer çekimi demiştir. Genel görelilik kuramı görece makro ölçeklerde karşımıza çıkar.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Belgesel Belgesel, internet ve sağdan soldan edindiğim bilgiler.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmek, kimsenin vergilendiremeyeceği tek şeydir.”
Charles F. Kettering
Geri Bildirim Gönder