Puan Ver
1
Puan Ver

Kuantum bilgisayarları nasıl yapabildik?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Kutanum bilgisayarların yapısını açıklamak oldukça zor ve Kuantum Fiziği alt yapısı gerektirir. Öncelikle bu bilgisayarların nasıl çalıştığını açıklayayım. 

Klasik bilgisayarlarda veri işleme bitler sayesinde olur yani 0 ve 1'ler. Tüm bilgilerin temeli bu ve bunun kombinasyonlarıdır. Mesela bu bitlerin 2li kombinasyonunu yazmak istersek

00,01,10,11 olmak üzere 4 olasılık vardır.

Fakat kuantum bilgisayarda qubit denilen sistem vardır. Bu sistem 0 ve 1 in yanı sıra hem 0 hem de 1 olabilen bir qubit daha vardır. Aynı anda. Bu etkiye kuantumda süperpozisyon denir. Bu etki sayesinde daha fazla veri daha kısa şekilde yazılır ve işlenir. Bu tür bilgisayarların çalışmasında dolanıklık ilkesi de önemli bir etkendir. Fakat bunların stabil kalması için oldukça soğuk bir ortam gerekir. (Çoğu bilgisayarlar mutlak sıfırdan sadece 0.2 derece daha sıcak ortamlarda çalışıyor.) 

Bu bilgisayarın mantığını anlatan güzel bir video var izlemeni tavsiye ederim. 

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. YouTube How does a Quantum Computer work?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen, yeni okyanuslar keşfedemez.”
Andre Gide
Geri Bildirim Gönder