Puan Ver
1
Puan Ver

Kromozom sayılarının farklılaşmasını sağlayan ana doğal etken nedir?

Biliyoruz ki gunumuz maymunlarinin ve insanlarin kromozom sayilari esit olmadigi icin birbirleriyle verimli dol olusturmalari olanaksiz. Topluluklarin biribirlerinden izole bir sekilde yasamalari nasil oluyor da kromozom sayilari gibi genetik varyasyonlara sebep oluyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bunun en büyük etmeni çevresel etmenler. Örnek olarak yiyecek için rekabeti verebilirim. Aynı tür içerisinde farklı özelliklere sahip olan ve yiyecek bulma konusunda aynı tür içerisindeki bireylere üstünlük sağlayan bireyler genlerini bir sonraki nesle aktarmayı başarırken rekabeti kaybeden bireyler ortamdan uzaklaşırlar. Dahası, eğer aynı tür içerisinde başka bir özelliğe sahip olan bireyde genlerini bir sonraki nesle aktarmayı başarır ve böyle diğer farklı bireyler arasında sadece iki farklı birey genlerini sonraki nesillere aktarma özelliği bulur. Uzun bir süre bu türler kendi popülasyonları arasında çiftleşmeye devam ederse bir müddet sonra bu iki tür birbiri ile karşılaşsa bile verimli döller verememeye başlar. Bu olaya en güzel örnek Darwin's finches diye anılan türdür. Aşağıya kaynağı koyuyorum.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Darwin's finches
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde gerçek arayışı, ulusal sınırların ötesinde bir çabadır. Bizi nefretten, öfkeden, korkudan arındırır. İçimizde var olan en iyi şeydir.”
Arthur Eddington
Geri Bildirim Gönder