Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Köylü kadınların memeleri şehirli kadınların memelerinden daha mı büyük ?

Köylü kadınların memelerinin şehirli kadınların memelerinden daha büyük veya daha küçük olması ile ilgili bir çalışma var mıdır ? Ya da böyle bir genelleme yapmak doğru mudur ? İnsanların böyle genelleme de bulunmasının sebebi köylü kadınlarının sağlıklı beslenmesi ile bir alakası var mı ?
8,517 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

İlginç sorular var mıdır diye ararken sorunuzu ve yanıtını gördüm.

Basitten zora doğru gidelim. Meme dokusunun büyüklüğü aslında vücudun büyüklüğü ile ilişkilidir.

Yağ dokunun % cinsinden artışı ve azalması meme dokusunun büyüklüğünü doğrudan etkiler.

Tüm Reklamları Kapat

Köyde ve şehirde yaşayanların meme büyüklüklerini karşılaştıracak bir çalışma yapılmış olduğunu sanmasam da çıkarım yapmamıza yardımcı olacak bazı dizaynlar olduğunu söyleyebilirim.

Benzer çalışmalar pek çok yerde yapılmış durumda. Bu araştırmalar meme kanserinin kentte ve kırsaldaki nedenlerini araştırmak amacıyla yapılmaya devam ediyor. 2-3 farklı ülkede yapılan çalışmayı incelediğimde ortak sonuçlardan biri şu oldu. Kent ve kırsalda emzirme oranları arasında fark istatistiksel anlamlı değilken kırsaldaki kadınların vücut kitle indexi anlamlı derecede daha yüksek.

Sorunuza yanıt olur mu bilmiyorum ama meme büyüklüğü pek çok şeyle ilişkilendirilebilse de temelde anatomik olarak BMI ile ilişkilidir. Şunu net olarak biliyoruz ki, kırsal kesimdeki BMI artışı şehirdekinden çok daha yüksek durumdadır.

Sağlıkla kalın

Demographic characteristics showing statistically significant differences in women with breast cancer and controls living in urban and rural areas of Eastern China.
Demographic characteristics showing statistically significant differences in women with breast cancer and controls living in urban and rural areas of Eastern China.
Journal of International Medical Research
Characteristics of women with screen-detected breast cancer who participated in the first round of population-based screening in Croatia, 2007-2009
Characteristics of women with screen-detected breast cancer who participated in the first round of population-based screening in Croatia, 2007-2009
Croat Med J
1,262 görüntülenme

Kaynaklar

 1. H.Bixby, et al. Rising Rural Body-Mass Index Is The Main Driver Of The Global Obesity Epidemic In Adults. (8 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2020. Alındığı Yer: Nature doi: 10.1038/s41586-019-1171-x. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close