Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
je vole
je vole
6K UP
Üye
4

Kötülük geni diye bir gen mi var? Varsa açıklar mısınız?

Bir film ya da dizide görmüştüm.
718 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
x Kişi
x Kişi
219K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Kötülük geni diye bir gen yoktur. Ancak doğuştan gelen ve empati kurabilme yeteneğini sağlayan ayna neronların aktif çalışmaması gibi bir durum söz konusu. 4 yaşına gelmiş çocuklarda yapılan gözlemler, bazılarının bu ayna neronlarının gerektiği gibi çalışmadığı tespit edilmiştir. Bu kişilerin geleceklerinde suç ile bağlantılarının diğerlerine göre daha fazla olduğu da tespit edilmiştir. Pedagoglar, çocukların ayna neronlarının normal çalışabilmesi için bazı teknikler geliştirmişlerdir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
yasin emre öztaş
tarih bölümü öğrencisiyim ve felsefeye tutkunum

kötülük geni diye bir şey var olması mümkün değildir çünkü kötülük toplumda suçlanan veya insanlara çevreye ve kendine verdiğin zarara denir ve bunların genetik mirası olası mantıklı değildir

fakat şu da bir gerçek olabilir eğer zihinsel bir hastalığın varsa ve bu genetik olarak taşınıyorsa sorduğun soru anlam kazanabilir ama bu sorunun anlam genetik mirasın kötülük getirdiğini tanımlamaz

Tüm Reklamları Kapat

çünkü genetik olarak zihinsel sorunu olan birisi kötü olmak zorunda değildir

doğru tedaviyle zihinsel sağlıklarını bitiremesek bile onları kontrol altına alabiliriz

yani kötülük dna ile taşınmaz çünkü kötülük bizim yargılarımızla belirlenir

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ramin Askerov
Moleküler Biyoloji okuyorum, felsefe ve din ile ilgileniyorum

Kötülük geni olmaz ama seni kötülük yapmaya daha yatkın hale getiren özellikler geninde ola bilir. Mesela yemek yemeyi çok seven bir yapın var bu da sana babandakı genlerden geçti diyelim. Bu zaman belki yemek için birinin parasını çalmaya diğerlerinden daha yakın ola bilirsin. (yemek yemeyi sevmek diye gen yok, örnek için dedim)

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hüseyin Tunç
bilim meraklısı

Hayır, "kötülük geni" diye bir gen yoktur. Bu terim, genetik temelleri olan davranışsal özelliklerin basitleştirilmiş bir ifadesidir ve bilimsel bir dayanağı yoktur.

Davranışlar çok karmaşık bir şekilde genetik ve çevresel faktörlerin birleşiminden etkilenir. Belli bir davranışın nedeni, genlerin yüzdesi ile çevresel faktörlerin yüzdesi arasındaki etkileşim şeklinden kaynaklanır. Ancak, tek bir genin veya küçük bir grup genin, belirli bir kişinin "kötü" veya "iyi" olmasına neden olduğunu söylemek doğru değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, herhangi bir genetik özellik gibi, davranışsal özellikler de bir kişinin doğasına bağlı değildir. Çevresel faktörler, hayat tarzı, eğitim, deneyimler, kültürel ve sosyal etkileşimler gibi birçok faktör, bir kişinin davranışlarını etkileyebilir. Bu nedenle, "kötülük geni" terimi, davranışsal özellikleri basitleştirir ve yanıltıcıdır.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close