Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sedat Solak
Sedat Solak
2,831 UP
Üye
3

Kötü kokular neden midemizi bulandırır?

Dışkının, çöpün vs kokusunun midemizi bulandırmasının sebebi nedir?
396 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nazrin Hamid
Nazrin Hamid
11K UP
Hemen hemen her şeyle ilgilenen bilim yanlısı insanım.

Çürüyen çöp kokusu nefesinizi kestiğinde sadece vücudunuzun savunma mekanizması devreye girer.

Çalışmaları Journal of Neurophysicology'de yayınlanan Colorado Denver Üniversitesi'nden Profesör Thomas Finger, "Bölgede çok fazla rahatsız edici tozun bulunduğu bir ortama girdiğinizi hayal edebilirsiniz. Bu sizi duraksatır" diyor.

Finger, bu kemosensör hücrelerin köpekbalıkları, kemikli balıklar ve abanoz dahil olmak üzere çoğu suda yaşayan omurgalıda bulunduğunu söylüyor. Bunların eski bir duyu sisteminin parçası olduklarını ve muhtemelen tüm memelilerde bulunduğunu düşünüyor. Finger, “Mevcut çalışma, bu hücrelerin memelilerde neye tepki verdiğine dair net bir fikre sahip olan ilk çalışma” diyor. "Bazı balıklar onları yırtıcıları tespit etmek için kullanır." İnsanlarda, hücreler muhtemelen yüksek konsantrasyonlarda tahriş edici kimyasallara tepki verir. Amonyak, tiner ve hatta gazlı bir meşrubattan gelen sprey alarmı tetikleyebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmada çalışan Colorado Denver Üniversitesi'nden araştırmacı Profesör Diego Restrepo, yüksek konsantrasyondaki tahriş edicilerin birkaç dakika nefes almayı bırakmanıza neden olan bir refleksi bile tetikleyebileceğini söylüyor.

Restrepo, "Bu gerçekten bağlantılı reflekslerden biri. Size dışarı çıkmanız için zaman tanıyor" diyor.[2]

Araştırmacılar, fareleri düşük ve yüksek seviyelerde çeşitli tahriş edici, uçucu kimyasal kokulara maruz bırakırken kemosensör hücrelerdeki değişiklikleri ölçmek için farelerin burun dokusunu kullandılar. Hücrelerin yalnızca uyaranlara yanıt vermekle kalmayıp, bu bilgiyi burundaki sinir liflerine ilettiğine dair kanıtlar gördüler.[1]

Kaynaklar

 1. Reuters. Why Bad Smells Make You Gag?. (5 Mart 2008). Alındığı Tarih: 8 Ağustos 2022. Alındığı Yer: abc.net.au | Arşiv Bağlantısı
 2. Diego Restrepo, et al. (2004). Emerging Views On The Distinct But Related Roles Of The Main And Accessory Olfactory Systems In Responsiveness To Chemosensory Signals In Mice. sciencedirect, sf: 9. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close